Kovada Gölü ve Kanalı bentik faunası üzerine bir araştırma
A Study on the benthic fauna of Lake Kovada and Channel
  1. Tez No: 78798
  2. Yazar: SIDIKA KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ZEKİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kovada Gölü ve Kanalı' nda seçilen araştırma istasyonlarındaki suyun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bentik fauna gruplarının yayılışları aylık olarak (Aralık 1996-Kasım 1997) incelenmiştir. Kovada Gölünde seçilen 5 ve Kovada Kanalında seçilen 3 istasyonda yıllık ortalama su sıcaklığı 13.93±6.82-14.04±6.10°C; pH: 7.45±0.83-7.28±0.87mg/l; çözünmüş oksijen: 9.93±1. 49-8.1 7+1. 56mg/l; elektriki iletkenlik: 269.89+36.07- 438.60+1 19.20umhos/cm; organik madde: 20.53±6.47-20.78±6.33 mgA; nitrat: 2.41±2.46 mg/1-70+40.66 mg/1; fosfat: 0.61+1.24 mg/1; kalsiyum: 36.04±21.25 mg/1; magnezyum: 41.50+14.25 mg/1-65. 18+30.78 mg/1; klor: 15.29±13.45-22.69±17.20 mg/1; bikarbonat: 143.76+5 1.80-299.94±70.77 mg/1; karbonat: 23.31±11.61- 20.3 8±1 3.94 mg/1 olarak ölçülmüştür. Kovada Gölü ve Kanalı araştırma istasyonlarında Plumatella sp., Bryozoa sp. (Bryozoa); Polygordius sp., Tubifex sp. Lumbriculus sp. (Annelida: Oligochaeta); Glossiphonia heteroclita, Helopdella stagnalis, Hirudo sp. (Hirudinea); Theodoxus heldreichi, Valvata naticina, Falsipyrgula pfeifferi, Graecocmatolica lacustristurca, Radix peregra, Radix auricularia, Stagnicola palustris, Physa acuta, Gyraulus albus, Planorbis planorbis (Mollusca: Gastropoda); Dreissena polymorpha, Pisidium amnicum (Bivalvia); Ostrcoda.şp.(Arthropoda:Ostracoda); Chironomus plumosus, Chironomus thummi, Cryptochironomus defectus, Mikropsectra notescens, Chironomus sp., Chironomus sp*., Chironomus sp**., Chironomus sp***., Chironomus sp****., Chironomus sp*****., Chironomus sp******., Culicoides sp., Conchapelopia sp., Procladius sp. (Diptera); Calopteryx splendens, Onychogomphus forcipatus (Odonata); Leptocerus sp., Limnephilus sp., Stenophylax sp., Hydropsyhe sp. (Trichoptera); Corixa geqffroyi, Gerris sp., Plea sp., (Heteroptera); Habroleptoides sp, Baetis sp. (Ephemeroptera) ve Gyrimıs marinus (Coeloptera) türlerinin yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca tüm bentik fauna gruplarının istasyonlara ve bütünüyle ekosistemlere göre aylık ve mevsimsel dağılımları incelenmiş ve kalitatif, kantitatif kompozisyonları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, some physical and chemical features of water of stations that chosen in the Kovada Lake and Channel with distribution of bentik fauna groups were investigated as monthly between December 1996-November 1997. Average temperature of stations water were measured as 13.93±6.82 in the Kovada Lake, as 14.04±6.10°C in the Channel. Other parameters of station water are pH: 7.45±0.83-7.28±0.87mg/l; dissolved oxygen: 9.93±1.49-8.17±1.56mg/l; electrical conductivity: 269.89+36.07-438.60+1 19.20umhos/cm; organic matter: 20.53+6.47- 20.78±6.33 mg/1; nitrate: 2.41+2.46 mg/1-70+40.66 mg/1; phosphate: 0.61±1.24 mg/1; calcium: 36.04+21.25 mg/1; magnesium: 41.50+14.25 mg/1-65. 18+30.78 mg/1; chlorine: 15.29±13.45-22.69±17.20 mg/1; bicarbonate: 143.76±51.80-299.94±70.77 mg/1; carbonate: 23.31+11.61-20.38113.94 mg/1. The species and taxa that are: Plumatella sp., Bryozoa sp. (Bryozoa); Polygordius sp., Tubifex sp. Lumbricuhis sp. (Annelida: Oligochaeta); Glossiphonia heteroclita, Helopdella stagnalis, Hirudo sp. (Hirudinea); Theodoxus heldreichi, Valvata naticina, Falsipyrgula pfeifferi, Graecoariatolica lacustristurca, Radix peregra, Radix auricularia, Stagnicola palustris, Physa acuta, Gyraulus albus, Planorbis planorbis (Mollusca: Gastropoda); Dreissena polymorpha, Pisidium amnicum (Bivalvia); Ostrcoda s/?.(Arthropoda:Ostracoda); Chironomus plumosus, Chironomus thummi, Cryptochironomus defectus, Mikropsectra notescens, Chironomus sp., Chironomus sp*., Chironomus sp**., Chironomus sp***., Chironomus sp****., Chironomus sp*****., Chironomus sp******., Culicoides sp., Conchapelopia sp., Procladius sp. (Diptera); Calopteryx splendens, Onychogomphus forcipatus (Odonata); Leptocerus sp, Limnephilus sp., Stenophylax sp., Hydropsyhe sp. (Trichoptera); Corixa geoffroyi, Gerris sp., Plea sp., (Heteroptera); Habroleptoides sp., Baetis sp. (Ephemeroptera) ve Gyrinus marinus (Coeloptera) were determined in the sediment of totally searching stations. Also distributions of whole bentik groups in the stations and in totally searching ecosystems were investigated as monthly and as seasonally. Also qualitative and quantitative composition of their have been investigated and results were given in the thesis.