Kadınlarda evlilik uyumunun aile işleyişi ve dini başa çıkma açısından incelenmesi
Investigation of marriage adjustment in women in terms of family functioning and religious coping
  1. Tez No: 787989
  2. Yazar: HALİME KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma kadınlarda evlilik uyumunu, dini başa çıkma yöntemleri, aile işlevleri, dini ve sosyo ekonomik değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nicel yaklaşım benimsenmiştir. Bu amaçla farklı yaş gruplarında bulunan 415 evli kadın üzerinden google form aracılığı ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasında katılımcıların eğitim durumu, mesleği, gelir düzeyi vb. gibi demografik özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel bilgi formu, Evlilikte Uyum Ölçeği, Dini Başa Çıkma Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırmaya göre, evlilik uyumu ile dini başa çıkma ölçeğinden alınan puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evlilik uyumu ile pozitif dini başa çıkma arasında pozitif, evlilik uyumunun negatif dini başa çıkma alt boyutu ile arasında negatif yönde ilişki gözlemlenmiştir. Aile değerlendirme ölçeği alt boyutlarından iletişim, roller, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme, davranış kontrolü, genel işlevler alt boyutlarının toplam puanları arasında da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evlilik uyumundan elde edilen toplam puan ile problem çözme alt boyutu toplam puanı arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, evlilik uyumunun, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, problem çözme algısı düzeyi gibi değişkenlerle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Evlilik uyumu ile problem çözme algısı arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Dini inancın affedici olma özelliği ve evlilik uyumu arasında da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak yaş, kırsal ya da kentsel alanda yaşıyor olmak, evli olunan süre gibi değişkenlerle evlilik uyumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine marital adjustment in women in terms of religious coping methods, family functions, religious and socio-economic variables. A quantitative approach was adopted in the study. For this purpose, a questionnaire was applied to 415 married women in different age groups via google form. In the survey study, the educational status, occupation, income level, etc. of the participants. demographic characteristics were taken into account. Personal information form, Marriage Adjustment Scale, Religious Coping Scale and Family Evaluation Scale were used as data collection tools in the study. According to the research, a significant relationship was found between marital adjustment and the scores obtained from the religious coping scale. A positive relationship was observed between marital adjustment and positive religious coping, and a negative relationship was observed between marital adjustment and negative religious coping sub-dimension. A statistically significant positive correlation was also found between the total scores of the sub-dimensions of the family assessment scale such as communication, roles, emotional response, showing the necessary attention, behavior control, and general functions. A positive correlation was found between the total score obtained from marital adjustment and the total score of the problem solving sub-dimension. In addition, it has been determined that marital adjustment is related to variables such as income level, education level, and problem solving perception level. A positive relationship was found between marital adjustment and perception of problem solving. A statistically significant positive correlation was also found between the forgiveness of religious belief and marital adjustment. Finally, no significant relationship was found between variables such as age, living in a rural or urban area, length of marriage and marital adjustment.