Evli kadınlarda evlilik uyumunun cinsel işlev ve duygudurumları üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of marital adjusment on sexual experiences and mood in married women
- Tez No: 550867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gereç ve yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışma, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) birimine ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü evli 450 kadında yapıldı. Sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı anket, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS 20,0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 34,3±8,9 (min=16, maks=62), evlenme yaşı ortalama 21,7±3,9 (min=14, maks=39) idi. Çalışmaya katılan kadınların %51,8'i (n=233) 33 yaş ve üzerinde idi. Lise ve üstü eğitimliler, ortaokul ve altı eğitimlilere göre (p=0,043), çalışan kadınlar çalışmayanlara göre (p=0,010), geliri giderinden fazla olan grup eşit ve az olan gruba göre (p=0,006) evliliklerinde daha uyumlu idi. Ortalama evlenme yaşı büyük olanlar daha erken yaşta evlenenlere göre (p=0,026), evlilik süreleri (p=0,002) ve çocuk sayısı (p=0,003) ortalaması az olanlar fazla olanlara göre evliliklerinde daha uyumlu idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of marital adjustment on sexual experiences and on mood in married women. Materials and methods: In this cross-sectional study, 450 women who were older than 18 years old and who applied to Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Center (KETEM) unit and Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Family Medicine outpatient clinic were evaluated. Socio-demographic characteristics were questioned and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Marrital Adjustment Scale (MAS), Arizona Sexual Experiences Scale (ASES) were fulfilled. SPSS 20.0 package program was used for statistical analysis. Results: The mean age of the women was 34,3±8,9 (min=16, max=62) years old and the mean age of marriage was 21,7±3,9 (min=14, max=39) years old. Of the women, %51.8 (n=233) were 33 years old and over. High school and higher educated women (p=0,043), working women (p=0,010), women with higher income (p=0,006) was more compatible in their marriage. Marriage age (p=0,026) and the number of children (p=0,003) had impact on marital adjustment.