Premenstrüel sendrom semptomlarının evlilik uyumu ile ilişkisi
Relations between premenstrual syndrome symptoms and marital adjustment
- Tez No: 557885
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Premenstrüel sendrom kadının, günlük aktivitelerini, iş performansını, aile ve sosyal ilişkileri ile yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışma, evli kadınlarda premenstrüel sendrom semptomlarının evlilik uyumu ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanan araştırmanın örneklemini 18-49 yaş grubu evli 138 kadın oluşturmuştur. Örnek seçiminde, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 20 soruluk anket formu, Premenstrüel Değerlendirme Formu (PDF), Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 01.11.2018-15.01.2019 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi,Mann Whitney U, varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların Evlilik Uyum Ölçeği'nden aldığı toplam puan 40.33±12.88,Premenstrüel Değerlendirme Formu'ndan alınan toplam puan 216.18±75.83 tür.
Özet (Çeviri)
Premenstrual syndrome may adversely affect daily activities, work performance, family and social relations and the quality of life of women. The aim of this study was to evaluate the relations between premenstrual syndrome symptoms and marital adjustment in married women. The sample of this descriptive and relationship-seeking study consisted of 138 married women aged between 18-49 years. In the sample selection, random sampling method in the improbable sampling methods was used. The questionnaire with 20 questions prepared by the researcher, Premenstrual Evaluation Form (PEF) and Marital Adjustment Scale (MAS) were used in the data collection. Data were collected by the researcher by face to face interview method between 01.11.2018-15.01.2019. In the analysis of the data; Number, percentage, mean, standard deviation, t test, Mann Whitney U, variance analysis, Kruskal Wallis test, Pearson and Spearman correlation analysis, multiple regression analysis. In the research, the total score of the Women's Marital Adjustment Scale was 40.33 ± 12.88, the total score of the Premenstrual Assessment Form was 216.18 ± 75.83.