Akışkan yataklı kurutma zeminlerinin analizi ve sunta kurutulmasında uygulanabilirliğinin araştırılması
Analyses of drying systems with fluidized bed and investigation of applicability to chipwood drying
  1. Tez No: 78799
  2. Yazar: REŞAT SELBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kurutma mekanizması ve kurutma termodinamiği incelenmiş ve akışkan yataklı kurutma özellikleri verilerek, akışkan yatakta odun yongalarının kurutulması için bir deney seti hazırlanmıştır. Deneysel çalışmada sıcaklık, akış hızı, distribütör tipi, odun parçalarının büyüklükleri, besleme miktarı gibi parametreler değiştirilerek kurutma hızının değişim eğrileri elde edilmiştir. Yapılan bu deneyler sonucunda, yongaların büyüklüklerinin artmasıyla çıkıştaki nem oranlarının arttığı tespit edilmiştir. Giriş gaz sıcaklığının artmasıyla indirekt olarak yonga sıcaklığının da artması ve kurutma hızının yükselmesi belirlenmiştir. Gaz hızının yükseltilmesi ısı ve kütle transferini arttırarak çıkışta daha düşük nem oranı elde edilmesini sağlamıştır. Gaz dağıtıcı tiplerinin değiştirilmesi neticesinde kurutma hızında farklılıklar meydana gelmiştir. Uygun bir gaz dağıtıcısı kabarcık oluşumunu engelleyerek kurutma hızında artmaya sebep olmuştur. Yongaların akışkan yatağa beslemesi kapaktan yapılarak besleme miktarı değiştirilmiş ve besleme miktarının büyümesi kurutma süresinde artmaya sebep olmuştur. Bu çalışma, akışkan yataklı sürekli kurutma proseslerinin nicel olarak tanımlanması ve daha iyi anlaşılması için katkıda bulunabilir. Ayrıca kurutucu ekipmanlarının boyutlandırılmasında yararlanılabilinir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, drying mechanisms, drying thermodynamics and fluidized bed drying properties are investigated. An experimental set up has been established to dry wood particles in fluidized bed. In the experimental work, drying rate curves have been obtained by changing parameters such as, temperature, flow rate, type of distributor, size of wood particles, amount of feeding. Results of experiments show that increase in the a size of wood particles causes increase in humidity rate of output. Increase in input gas temperature causes increase in both the temperature of wood particles and drying rate. Higher gas speed, causes lower humidity rate in output by increasing heat and mass transfer. When the type of gas distributor is changed, differences in drying rate occures. A proper gas distributor caused the increase in drying rate by suppressing the occurance of bubbles. Feeding of wood particles into fluidized bed was made through lid. Increase in the amount of feeding caused an increase in drying time. Present study contributes to the definition and better understanding of continious fluidized bed drying processes. It also provides useful informations required to design drying equipments.