İplik fabrikalarında iklimlendirme şartlarının ürün performansına etkileri
The Effects on the product performance because of the chance of climate conditions in the spinning mill
- Tez No: 78800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1 ÖZET Muhtelif sektörlerdeki birçok işletmelerde, sıcaklık-ısı gibi dahili atmosferik şartlar, üretim performansı ve kalitesi, makinaların verimliliği ve personelin konforu yönünden çok önemlidir. Birçok hammadde ve malzemeler, havadaki nem oranından etkilenerek yapılarında değişiklik gösterebilirler. Bu yapısal değişiklikler, gerek üretim safhasında, gerekse depolamada kalite bozukluklarına ve birçok aksaklıklara sebep olabilirler. Tabii elyaflar düşük bağıl nem ortamında sürtünmeden dolayı statik elektrik yükü ile yüklenir Bu da üretim kalitesini bozan bir faktördür.Bu durum ancak ortamın bağıl nem oranı arttırılarak giderilebilir. Bu sebeplerle üretimin tüm safhalarında, hammaddelerin, yan mamulün yeteri orandaki bağıl neme haiz ortamlarda işlenmesi ve hatta nihai mamulü de gereği kadar bağıl nem sağlanmış depolarda muhafazası kaçınılmazdır. Bu çalışmada nem ve sıcaklıklığın üretim üzerine etkileri incelenmiş sonuçlan sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In So many mills from different industries, internal atmospheric conditions, such as humidity and head, are important because of production efficiency, production quality, efficiency of machines and comfortibility of staff. Many material and row material influenced by the humidity shows are resulted to bad Quality and various problems at the production side or at the storage siding. The static electric problem up to the friction of natural fibers at the lower relative humidity say reduce or solue by increasing the relative humidity. Because of these reasons, in all zteps of the production, the material have to be keep in the sufficent relative humiditiy conditions and also the products have to be stored at the sufficient relative humidity conditions. It has been made a wide search about heat and humidity and can be seen the results on products.