Tıp fakültesi öğrencilerinde kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer olaylar hakkında bilgi ve öz yeterlilik düzeylerini arttırmaya yönelik bir eğitim programı geliştirmek ve etkinliğini değerlendirmek: yarı deneysel bir çalışma
Developing a training program to increase the level of knowledge and self-efficacy about chemical, biological, radiological and nuclear events in medical faculty students and evaluating the efficiency: A quasi-experimental study
- Tez No: 788006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH ÖNSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmanın amacı, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) olaylar hakkında bilgi ve öz yeterlilik düzeylerini arttırmaya yönelik bir eğitim programı oluşturularak etkinliğinin değerlendirmesi ile hekimlerin KBRN bilgi ve öz yeterlilik düzeylerini değerlendirmeye yönelik ölçüm araçları geliştirmektir. Çalışma Nisan-Aralık 2022 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen metodolojik ve ardından müdahale çalışması şeklinde iki aşamada yürütülen bir araştırmadır. Metodolojik çalışma meslekte çalışma süresi beş yıl ve daha az olan hekimler ile gerçekleştirildi. Yapılan analizlerde geliştirilen Tıbbi KBRN Bilgi Anketi ve Tıbbi KBRN Öz Yeterlilik Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir ölçüm araçları olduğu bulundu. Çalışmanın müdahale aşamasında tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinden halk sağlığı stajını alan gruplar arasından kura ile bir kontrol ve bir müdahale grubu seçildi. Müdahale grubundaki öğrencilere“Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Olaylar Hakkında Bilgi ve Öz Yeterlilik Düzeylerinin Geliştirilmesi”eğitim programı uygulandı. Çalışmada müdahale grubunda müdahale ve dört haftalık takip sonrasında müdahale öncesine göre bilgi ve öz yeterlilik düzeylerinde olumlu yönde değişiklik bulundu. Ayrıca müdahale grubunda takip sonrasında müdahale öncesine göre alınan puanların değişim farkı kontrol grubuna göre daha yüksekti. Çalışmada eğitim programının öğrencilerin bilgi ve öz yeterlilik düzeylerinde olumlu bir değişiklik sağladığı bulundu. Eğitim programın tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılmak üzere örnek olabileceği ve müfredata eklenebileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop measurement tools to evaluate the CBRN knowledge and self-efficacy levels of physicians by evaluating the effectiveness of a training program to increase the level of knowledge and self-efficacy about Chemical, Biological, Radiological, Nuclear (CBRN) events in final year medical students. The study is a methodological and quasi-experimental intervention study conducted on Eskisehir Osmangazi University Medical Faculty students between April-December 2022. The methodological study was carried out with physicians who had worked in the profession for five years or less. It was found that the Medical CBRN Knowledge Questionnaire and the Medical CBRN Self-Efficacy Scale developed in the analyzes were valid and reliable measurement tools. In the intervention phase of the study, a control and an intervention group were selected by lottery among the groups that received public health internships among final year medical students. The training program“Improving Knowledge and Self-Efficacy Levels About Chemical, Biological, Radiological, Nuclear Events”was applied to the students in the intervention group. In the study, positive changes were found in the knowledge and self-efficacy levels of the intervention group after the intervention and four weeks of follow-up compared to the pre-intervention. In addition, the difference in the changes in the scores obtained after the follow-up in the intervention group compared to the pre-intervention was higher than in the control group. In the study, it was found that the education program provided a positive change in students' knowledge and self-efficacy levels. It was concluded that the training program could be an example to be used in the education of medical school students and could be added to the curriculum.