Özel ve kamu okulları yöneticilerinin insan kaynakları yönetiminde özerklik algılarına dair bir uygulama (Bursa il örneği)
An application on perceptions of authority in human resources management of private and public school administrators (Bursa province sample)
- Tez No: 788070
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARAKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünyada küreselleşme ile değişimin hızı ve karmaşıklığı, çalışanların yapısal değişimi, beceri gereksinimlerindeki değişim, yönetim modellerinin değişimi, verimliliğin önemi ve“insan”kavramının iş hayatındaki öneminin giderek anlaşılması gibi faktörler insan kaynakları yönetim anlayışını ortaya koymaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak, insan kaynakları yönetiminde okul yöneticilerine bazı boyutlarda özerklik verilmesine yol açmıştır. Bu araştırmanın amacı Bursa'daki özel ve kamu okullarındaki okul yöneticilerinin insan kaynakları yönetiminde okul yöneticilerinin özerklik algılarını ve bu algıların çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir.Bu bağlamda hem kamu hem de özel okul yöneticilerinin insan kaynakları yönetiminde özerkliğe ilişkin bulgular doğrultusunda okul yöneticilerine ve eğitim yönetimi literatürüne katkı sunmaktır.Araştırmada nicel bir yöntem olan istatiksel tarama modeli ve ölçek veri toplama tekniği kullanılmıştır.Ölçek ve alt boyutların güvenirlilik düzeylerinin tespiti ölçeğe Cronbach's Alpha güvenirlilik analizi yapılmış ve İBM SPSS 22.0 sürümüne aktarılarak değişken tanımları yapılmış ve gerekli istatistiksel analizlerin tümü söz konusu paket program ve paket programın AMOS adlı eklentisi ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemi Bursa'daki 208 Müdür Yardımcısı, 25 Müdür Baş Yardımcısı ve 178 Müdür, 52 Okul Öncesi,132 İlköğretim, 140 Ortaokul ve 85 lise okul yöneticisinden oluşmaktadır.Tanımlayıcı ve demografik bulgulara göre İKY'de özerlik algısı kamu ve özel okul yöneticileri istatistiksel olarak önemli bir fark saptanmış ve kamu okul yöneticilerin insan kaynakları yönetiminde özerlik algılarında özel okul yöneticilerine kıyasla önemli farklar bulunmuş, Post Hoc testi bulgularına göre genç okul yöneticilerinin planlamada özerklik algıları diğer tüm yöneticilerden daha yüksek, müdürlerin yönetime katılım özerklik algısı müdür baş yardımcılarında yüksek ve yönetime katılımda özerlik algısı ise kamu ve özel yöneticileri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmuş ve kamu okulları yöneticilerinin İKY'de yönetime katılımda özerlik algılarının özel okul yöneticilerinden daha yüksek olduğu görülmüştür.İKY'de kamu okul yöneticilerine özerklik tanınması İKY unsurlarının yönetimi süreçlerini kolaylaştırabilir ve okul yöneticilerine yerinde karar mekanizmasını harekete geçirerek zaman kaybı ve kaynak yetersizliği gibi sorunları önleme de destekleyici ve okul yöneticileri ve yerel yönetimlerin yöneticileri ile planlama, işbirliği , koordinasyon ve değerlendirme gibi birlikte uyumlu çalışma yürüttükleri yerel ve il ve ilçe yerel yönetimlerinde (valilik,kaymakamlık,belediyeler)eğitim yönetim açısından yerel yönetimler okul sorumluları ya da belediye başkan yardımcıları atanmak suretiyle sürecin yakından takibi ile okul yöneticilerine gerek insan kaynakları gerekse diğer kaynakların yönetilmesi sürecini hızlandıracak adımlar olabilir.
Özet (Çeviri)
Factors such as the speed and complexity of change with globalization in the world, structural change of employees, change in skill requirements, change of management models, importance of productivity and increasing understanding of the importance of the concept of“human”in business life have revealed the human resources management approach. The aim of this research is to determine the autonomy perceptions of school administrators in human resources management in private and public schools in Bursa and whether these perceptions differ according to various variables.. In this context, it is to contribute to school administrators and educational administarion literature in accordance with the findings of both public and private school administrators' perceptions on autonomy in HRM.Statistical survey model, which is a quantitative method, and scale data collection technique were used in the research. Descriptive Factor Analysis for the purpose of controlling the structural validity of the scale with the collected data, Validator Factor Analysis for the purpose of a second structural validity test, determination of reliability levels of scale and sub-dimensions, Cronbach's Alpha reliability analysis was performed on the scale and variable definitions were made by transferring to IM SPSS 22.0 version and all necessary statistical analyses were carried out with the AMOS add-on of the package program and package program. The sample of the study consists of 208 Assistant Principals ,25 Chief Assitant Principals and 178 Principals, 52 Pre-School, 132 Primary School, 140 Middle School and 85 High School administrators in Bursa province.According to descriptive and demographic findings, a statistically significant difference was found between public and private school administrators' perception of autonomy in HRM and significant differences were found in public school administrators' perceptions of autonomy in human resources management compared to private school administrators. A statistically significant difference was found between public and private administrators, and it was observed that the perception of autonomy in participation in management was higher than that of private school administrators. Giving autonomy to public school administrators in HRM can facilitate the management processes of HRM elements, and by activating the on-site decision mechanism, school administrators are supportive in preventing problems such as time loss and lack of resources, and planning, cooperation, coordination and evaluation etc. with school administrators and administrators of local administrations. In the local and provincial and district local administrations (governorship, district governorship, municipalities) where they carry out such coordination , there may be steps to accelerate the process of managing human resources and other resources for school administrators by closely monitoring the process by appointing local administrations, school supervisors or deputy mayors in terms of educational administration