Assessment of knowledge and practices of diabetic patients to diabetic foot care in Iraq
Irak'ta diyabetik hastaların diyabetik ayak bakımına yönelik bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 788071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diyabetik ayak, diyabetin bir komplikasyonudur ve ciddi ayak sorunlarına neden olabilir. Bu çalışma, Irak'ta diyabetik ayak bakımı ile ilgili diyabet hastalarının bilgi ve uygulamalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel tanımlayıcı çalışma Nisan-Kasım 2022 tarih arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örneklemi diyabet hastaları oluşturmuştur (n=200). Hastaların sosyodemografik özelliklerini ve diyabetik ayak bakımı ile ilgili bilgi ve uygulamalarını belirlemek için tasarlanmış bir anket formu kullanılmıştır. Veriler hastalarla yüz yüze görüşmelerle elde edilmiştir. Veri girişi ve analizinde SPSS (25) programı kullanılmıştır. Katılımcıların (n=200) 79'unda (%39,5) diyabetik ayak bakımı bilgi puanı yüksek, 121'inde (%60,5) düşük bilgi puanı vardı.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot is a complication of diabetes and can cause serious foot problems. This study aims to determine the knowledge and practices of diabetic patients regarding diabetic foot care in Iraq. The cross-sectional descriptive study was carried out between April and July 2022. The sample of the study consisted of diabetic patients (n=200). A questionnaire form designed to determine the sociodemographic characteristics of the patients and their knowledge and practices regarding diabetic foot care was used. Data were obtained through face-to-face interviews with patients. SPSS (25) program was used in data entry and analysis. Of the participants (n=200), 79 (39.5%) had a high diabetic foot care knowledge score, and 121 (60.5%) had a low knowledge score.