Investigation of the effect of the burnout level of nurses working in the emergency department on the quality of care
Acil servisinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeyinin bakım kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 788100
  2. Yazar: ZAHRAA HASAN RHAIF AL-IRAYFAWEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Acil servis çalışanları, ciddi acil durumları yönetme ve düzensiz çalışma programları nedeniyle sürekli stres altındadır. Bu durumun yanı sıra çok sayıda hastayla aynı anda ilgilenmek, hastaların kaybedilmesi ve uzun çalışma saatleri önemli stres kaynakları arasında yer almaktadır. Tüm bunlar hemşirelerde tükenmişliğe neden olmaktadır. Tükenmişlik, iş ile ilgili sürekli ve uzun süreli strese maruz kalma gibi olumsuz psikososyal faktörlerin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetersiz personel, iş doyumunu etkilemekte ve tükenmişliğe neden olmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servis hemşirelerinin tükenmişlik düzeylerini ve hastaların bakım kalitesinden memnuniyetlerini değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Basit rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen örneklem 365 hasta ve onlara bakım veren 217 hemşireden oluşmaktadır. Veriler 20 Mart-20 Haziran 2022 tarihleri arasında yüzyüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; demografik bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE) ve Hemşirelik Bakım Kalitesi ile Hasta Memnuniyeti Anketi (HBKHMA) kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, standart sapma, ortalama, t-testi, F testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Emergency room workers are under constant stress due to managing serious emergencies and irregular work schedules. In addition to this situation, dealing with many patients at the same time, losing patients and long working hours are among the important sources of stress. All these cause burnout in nurses. Burnout emerges as a result of negative psychosocial factors such as exposure to continuous and long-term work-related stress. Inadequate personnel affects job satisfaction and causes burnout. Objective: The aim of this study is to evaluate the burnout levels of emergency nurses and their satisfaction with the quality of care of patients. Method: It is a descriptive, cross-sectional study. The sample selected by simple random sampling method consists of 365 patients and 217 nurses who care for them. Data were collected by face-to-face interview method between 20 March-20 June 2022. As a data collection tool; demographic information form, Maslach Burnout Inventory (MBI) and Patient Satisfaction with Nursing Care Quality Questionnaire (PSNCQQ) were used. Number, percentage, standard deviation, mean, t-test and F test were used in the analysis of the data.