Sıçanlarda aşil tendon iyileşmesinde melatonin dozlarının etkinliği
Efficacy of melatonin doses in Achilles tendon healing in rats
- Tez No: 788101
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Sıçan tendon rüptür hayvan deneyi modelinde primer onarım sonrası tendon iyileşmenin farklı dozlarda uygulanan melotonin ile iyileşmenin histolojik, biyokimyasal ve biyomekanik olarak değerlendirilmesi. Gereç-Yöntem: Çalışmada 48 adet erişkin Wistar Albino cinsi erkek-dişi sıçan (300-450 g) kullanıldı. 12'şer gruplar halinde Kontol(I), Mel 5(II), Mel 10(III), Mel 20(IV) şeklinde 4 gruba ayrıldı. Genel anestezi altında, sıçanların aşil tendonları osteotendinöz bileşke seviyesinden kesildi. Kontrol grubuna aşilotomi ile 0.5 cm eksizyon ve primer onarım; Mel 5 grubuna aşilotomi,0.5 cm eksizyon,primer onarım ve melatonin 5 mg/kg/gün i.p; Mel 10 grubuna aşilotomi,0.5 cm eksizyon,primer onarım ve melatonin 10 mg/kg/gün i.p; Mel 20 grubuna aşilotomi,0.5 cm eksizyon,primer onarım ve melatonin 20 mg/kg/gün i.p uygulandı. Deneklerden 3-7 ve 14. Günlerde 1cc venöz kan alındı ve TAS (Total Antioxidant Status) çalışıldı. 21.gün kontrol ve Mel 5 grubundan üçer adet (bu gruplardan birer hayvan sakrifikasyon öncesi ölmesi sebebiyle), Mel 10 ve Mel 20 grubundan dörder adet histolojik inceleme için; 42.gün ise her gruptan kalan 8 sıçanın yarısı biyomekanik, diğer yarısı histolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Histolojik; Modifiye Bonar skorunda Mel 20 grubunda 42.Gün Tenosit skoru diğer gruplardan anlamlı (p 0.05) farklılık göstermemiştir Sonuç: Deneysel olarak oluşturulmuş aşil tendonu yırtık modelinde melatonin uygulamasının farklı dozlarda farklı derecede biyomekanik, biyokimyasal ve histopatolojik olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar göz önüne alındığında melatoninin aşil tendonu yaralanmasında iyileşme üzerine olumlu etkilerini saptadığımızdan klinik uygulamaların yapılmasını önermekteyiz. Anahtar kelime: Aşil tendon rüptürü, melatonin, doz, Total antioksidan statüsü, tendon tamiri
Özet (Çeviri)
Objective: Histological, biochemical and biomechanical evaluation of the healing of tendon healing after primary repair in a rat tendon rupture animal experimental model with different doses of melatonin. Material and Methods: 48 adult Wistar Albino male-female rats (300-450 g) were used in the study. They were divided into 4 groups as Kontol (I), Mel 5 (II), Mel 10 (III), Mel 20 (IV) in groups of 12. Under general anesthesia, the Achilles tendons of the rats were cut at the level of the osteotendinous junction. The control group underwent 0.5 cm excision and primary repair by achilotomy; the Mel 5 group underwent achilotomy, 0.5 cm excision, primary repair and melatonin 5 mg/kg/day i.p.; Mel 10 group underwent achilotomy, 0.5 cm excision, primary repair and melatonin 10 mg/kg/day i.p; Achillotomy, 0.5 cm excision, primary repair and melatonin 20 mg/kg/day i.p were performed in the Mel 20 group. 1cc venous blood was taken from the subjects on the 3rd-7th and 14th days and TAS (Total Antioxidant Status) was studied. On the 21st day, three each from the control and Mel 5 groups (due to the death of one animal from each of these groups before sacrification), four each from the Mel 10 and Mel 20 groups for histological examination; On the 42nd day, half of the remaining 8 rats from each group were evaluated biomechanically and the other half histologically. Result: Histological; In the modified Bonar score; In the Mel 20 group, the Tenosite score on Day 42 was significantly (p 0.05) between Mel 5, Mel 10, Mel 20, control and intact Achilles tendons Conclusion: In the experimentally created Achilles tendon rupture model, it was observed that the application of melatonin had different biomechanical, biochemical and histopathological positive effects at different doses. Considering these results, we suggest that clinical applications should be made, as we have determined the positive effects of melatonin on healing in Achilles tendon injury. Key Word: Achilles tendon tear, melatonin, doses, Total antioxidant status, tendon repair