Nodüler tiroid hastalarında rutin serum kalsitonin ölçümünün medüller tiroid kanseri saptamadaki rolü
The role of routine serum calcitonin measurement in detection of medullary thyroid cancer in nodular thyroid patients
- Tez No: 788104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Nodüler Guatr yaygın görülen endokrinolojik bir durum olup sıklığı giderek artmaktadır. Tiroid nodüllerinin yaklaşık %5'inde malignite saptanır. Tiroid kanserlerinde en sık differansiye tiroid kanserleri saptanırken yaklaşık %2-3 sıklıkta da MTK saptanmaktadır. MTK için spesifik bir belirteç olan kalsitonin tanıda kullanılırken aynı zamanda takipte ve prognoz belirlemede de kullanılmaktadır. Tiroid nodülü olan hastalarda rutin kalsitonin bakılması günümüzde hala tartışma konusudur. Yapılan çalışmalarda rutin kalsitonin bakılmasının MTK'yı erken evrede teşhisinde faydalı olduğu görülmüştür ancak kost-efektif olmadığıyla ilgili görüşler de mevcuttur. Biz de bu çalışmada nodüler tiroid hastalarında rutin kalsitonin ölçümünün MTK saptamadaki rolünü inceledik ve rutin kullanımını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniklerine 01.01.2017-01.07.2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üzeri 5139 nodüler tiroid hastası retrospektif olarak incelendi. Kalsitonin düzeyi 2 pg/ml ve üzeri olan 635 hasta 2 gruba ayrılarak (kalsitonin 2-8.4pg/ml ve kalsitonin 8.4 üzeri olan) ileri inceleme yapıldı. 18 yaş altı, MEN sendromu ve familyal MTK hastaları çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Kalsitonin düzeyine göre ayrılan iki grubun yaş, cinsiyet, soliter-multinodüler guatr olması, klinik tanıları, tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikor pozitifliği ve nodül boyutu açısından karşılaştırıldığında anlamlı farklılık yoktu(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Nodular goiter is a common endocrinologic condition with an increasing prevalence. Malignancy is detected in approximately 5% of thyroid nodules. Among thyroid cancers, differentiated thyroid cancers are the most common and MTC is detected with a frequency of approximately 2-3%. Calcitonin, which is a specific marker for MTC, is used in diagnosis, as well as in follow-up and prognosis. Routine calcitonin testing in patients with thyroid nodules is still a matter of debate. Studies have shown that routine calcitonin testing is useful in the early diagnosis of MTC. However, there are also opinions that it is not cost-effective. In this study, we examined the role of routine calcitonin measurement in the detection of MTC in nodular thyroid patients and aimed to evaluate its routine use. Materials and Methods: We retrospectively analyzed 5139 nodular thyroid patients over 18 years of age who applied to the Endocrinology Clinics of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Health Sciences University between 01.01.2017-01.07.2022. 635 patients with calcitonin level of 2 pg/ml and above were divided into 2 groups (calcitonin 2-8.4pg/ml and calcitonin 8.4 and above) and further examination was performed. Patients under 18 years of age, patients with MEN syndrome and familial MTC were excluded from the study. Findings: When the two groups separated according to calcitonin level were compared in terms of age, gender, solitary-multinodular goiter, clinical diagnoses, thyroid function tests, thyroid autoantibody positivity and nodule size, there was no significant difference(p>0.05).