Kolorektal kanser cerrahisi öncesi insentif spirometri uygulamasının cerrahi sonrası solunum parametrelerine etkisi
Postoperative effects of incentive spirometry practise before colorectalcancer surgery on respiratory parameters
  1. Tez No: 788105
  2. Yazar: MERVE MODEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, cerrahi girişim uygulanan kolorektal kanserli hastalarda; ameliyat öncesinde insentif spirometri kullanımının ameliyat sonrası solunum parametrelerindeki değişikliklere etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmaya başlamadan önce kurum ve etik kurul izni alındı. Ayrıca hastalar çalışma ile ilgili bilgilendirilerek yazılı ve sözlü izinleri alındı. Çalışma, Kasım 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında, Tekirdağ'da bir şehir hastanesinin genel cerrahi kliniğinde kolorektal cerrahi girişim planlanan ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 60 hasta (deney grubu=30, kontrol grubu=30) ile gerçekleştirildi. Deney grubundaki hastalara ameliyat öncesi dönemde insentif spirometri ile derin solunum ve öksürme egzersizi eğitimi verildi ve hastalara uygulamalı olarak yaptırıldı. Kontrol grubundaki hastalara ise yalnızca derin solunum ve öksürme egzersizi eğitimi verilerek rutin tedavi ve bakım süreci sürdürüldü. Her iki grubun ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 2. gün ve taburculuk öncesi (5.-6. gün) solunum parametreleri (FVC(L/%), FEV1(L/%), PEF (L/%)) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on groups with colorectal cancer who underwent surgery; used as a randomized controlled study with pre-test post-test control group to determine according to changes in respiratory systems in the postoperative period, using incentive spirometry preoperatively. Institutional and ethical committee permission was obtained before the study. In addition, the patients were informed about the study and their written and verbal consents were obtained. The study included 60 patients (study group=30, control group=30) between November 2022 and December 2022, colorectal surgery intervention practices and laboratory recruitment criteria in the general surgery clinic of a city hospital in Tekirdağ. In order to protect the working environment, intensive spirometry (IS) and deep breathing exercise training and consumption were applied in the preoperative period. The routine treatment and care process was continued to provide only deep breathing exercise training in the control groups. Respiratory parameters (FVC(L/%), FEV1(L/%)), PEF (L/%)) of both groups were evaluated preoperatively, on the 2nd postoperative day and before discharge (5th-6th day).