Winkler zemin üzerindeki mikro kirişlerin Rayleigh-Ritz yöntemi ile statik analizi
Static analysis of micro beams on Winkler foundation with Rayleigh-Ritz method
- Tez No: 788106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez kapsamında, dört farklı mesnetleme durumu için Winkler zemin üzerindeki mikro kirişlerin Rayleigh-Ritz yöntemi ile boyut etkili eğilme davranışları incelenmiştir. Modellemede Bernoulli-Euler kiriş ve değiştirilmiş gerilme çifti teorileri kullanılmıştır. Elastik zemin ile mikro kiriş arasındaki etkileşimler, Winkler zemin modeli ile dikkate alınmıştır. Boyut ölçek parametresi, uygulanan yük, Winkler zemin parametresi ve sınır koşullarının mikro kirişin deplasman değerleri üzerindeki etkileri detaylı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the size-dependent bending behavior of microbeams on elastic foundation is investigated using Rayleigh-Ritz method for four different support situations. Bernoulli-Euler beam theory and modified couple stress theory are used in the modeling. The interactions between the elastic foundation and the microbeam are considered with the Winkler elastic foundation model. The effects of length scale parameter, applied load, Winkler foundation parameter, and boundary conditions on the displacement values of the microbeam are investigated in detail.