İmplant üstü simante edilen monolitik zirkonya ve metal destekli porselen kronlarda vida erişim deliği açılmasının kron direncine etkisi
Effect of screw access hole on fracture strength of implant supported cement-retained monolithic zirconia and metal supported porcelain crowns
- Tez No: 788107
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BERKSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Siman tutuculu implant üstü kronlarda vida gevşemesi görüldüğünde ya da herhangi bir problem durumunda çıkarılması gerektiğinde restorasyonun zarar görmeden çıkarılması oldukça zor olmaktadır. Ayrıca temizlenemeyen artık siman varlığı periimplantitis için predispozan bir faktördür. Kombinasyon implant kronu; restorasyonların vida deliğine erişimi kolaylaştırmak ve subgingival simanın temizlenmesini sağlamak için hem siman hem de vida ile retansiyonun sağlanması avantajlarını sunar. Çalışmanın amacı; implant üstü metal destekli porselen ve monolitik zirkonya kronlarda vida erişim deliği açılmasının kırılma dayanımlarını nasıl etkilediğinin değerlendirilmesidir. Çalışma için 44 adet abutment (Dentis Implant, Daegu, Güney Kore) ve 44 adet analog (Dentis Implant, Daegu, Güney Kore) kullanılmıştır. 11 adet metal destekli porselen kron, 11 adet vida erişim deliği bulunan metal destekli porselen kron, 11 adet monolitik zirkonya kron, 11 adet vida erişim deliği bulunan monolitik zirkonya kron üretilmiştir. Hazırlanan kronlar abutmentlara simante edildikten sonra Üniversal test makinesi (Lloyd LRX instruments, Hampshire, İngiltere) ile kırılma dirençlerine bakılmıştır. Delikli ve deliksiz metal destekli porselen grupları arasında maksimum yük ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Delikli ve deliksiz monolitik zirkonya grupları arasında maksimum yük ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In cement-retained implant crowns, when screw loosening is observed or in case of any problem, it is very difficult to remove the restoration without damage. In addition, the presence of residual cement that cannot be removed is a predisposing factor for periimplantitis. Combination implant crown; it offers the advantages of providing both cement and screw retention in order to facilitate access to the screw hole of restorations and to allow removal of the subgingival cement. The aim of this study is to evaluate how opening a screw access hole affects fracture strength in metal-supported porcelain and monolithic zirconia crowns. Forty-four abutments (Dentis Implant, Daegu, South Korea) and 44 analogues (Dentis Implant, Daegu, South Korea) were used for the study. 11 metal supported porcelain crowns, 11 metal supported porcelain crowns with screw access holes, 11 monolithic zirconia crowns, 11 monolithic zirconia crowns with screw access holes were produced. After the produced crowns were cemented to the abutments, their fracture resistance was measured with a Universal testing machine (Lloyd LRX instruments, Hampshire, England). There was no statistically significant difference between the metal supported porcelain groups with and without screw access holes in terms of maximum load averages (p>0.05). There was no statistically significant difference between the monolithic zirconia groups with and without screw access holes in terms of maximum load averages (p>0.05).