Diş çürüklüğü olan çocuklardan izole edilen Enterococcus spp'nin adezyon ve antibiyotik direnç özelliklerinin belirlenmesi
Evaluation of antibiotic resistance and adhesion properties of Enterococcus spp. isolated from children with dental caries
- Tez No: 788114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARWA AL-SHUWAIKH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, diş çürüğü ve diş eti iltihabı olan çocuklardan enterokokal bakterilerin izole edilmesi ve teşhis edilmesi, baskın türün belirlenmesi ve bu bakterilerin sahip olduğu bazı virülans faktörlerinin ve bunların bazı antimikrobiyallere karşı ilaç duyarlılıkları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, bu cinsin neden olduğu en yaygın enfeksiyon türlerinden birinin Enterococcus faecalis olduğunu, bunu sırasıyla E. faecium, E. gallinarium ve E. avium takip etmiştir. Elde edilen sonuçlar enfeksiyon ile hasta tipi, hastaların yaşı ve hastaların cinsiyeti arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bu çalışmada patogenezinde önemli rol oynayan virülans faktörlerinden enterokok izolatlarının bazı özellikleri hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu izolatların hemolitik enzimi (hemolizin) üretme yeteneği, izolatların çoğunda gama tipi enzimi olarak tespit edilmiştir ve bunu İzolatların beta ile alfa takip etmiştir. Enterokok izolatlarının (12) antibakteriyele karşı ilaç duyarlılığını incelemek için antibiyotik difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Nalidiksik asit (%79,5), siprofloksasin ve amoksisilin artı klavulanik asit (%61,4) karışımına ayrı ayrı duyarlıydılar. İzolatlar ise Rifadin (%36,4), ampisilin (%27,3), metaprim üçlü (%22,7) ve vankomisin (%11,4) gibi diğer antibakteriyellere duyarlılık oranlarında farklılık göstermiştir. İzolatların kullanılan antimikrobiyallere duyarlılığı, hemolitik enzim üretme ve kırmızı kan hücrelerini aglütine etme yeteneklerinden önemli ölçüde etkilenmezken, jelatinaz üretimi ile anti-metaprime (P) duyarlılıkları, beta-laktaz üretimleri ile anti-penisiline duyarlılıkları, biyofilm oluşturma yetenekleri ve bu antijene duyarlılıkları arasında önemli farlılıklar bulunmuştur. Epitel hücrelerine tutunabilme özelliğine sahip ve kapsüler yapıya sahip olan izolatların anti-penisiline duyarlılıkları ayrı ayrı anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to isolate and diagnose enterococcal bacteria from children with dental caries and gingivitis, to determine the dominant species and to determine some virulence factors of these bacteria and their effects on drug susceptibility to some antimicrobials. The study followed that one of the most common types of infections caused by this genus was Enterococcus faecalis, followed by E. faecium, E. gallinarium and E. avium, respectively. The results showed that there was no relationship between the infection and the type of patient, the age of the patients and the gender of the patients. In this study, inferences were made about some characteristics of enterococci isolates, which are virulence factors that play an important role in its pathogenesis. The ability of these isolates to produce the hemolytic enzyme (hemolysin) was detected as gamma-type enzyme in most of the isolates, followed by beta and alpha of the isolates. Antibiotic diffusion method was used to examine the drug susceptibility of enterococcal isolates (12) to antibacterial. They were individually sensitive to a mixture of nalidixic acid (79.5%), ciprofloxacin, and amoxicillin plus clavulanic acid (61.4%). The isolates differed in their susceptibility rates to other antibacterials such as Rifadin (36.4%), ampicillin (27.3%), metaprim triple (22.7%) and vancomycin (11.4%). While the susceptibility of the isolates to the antimicrobials used was not significantly affected by their ability to produce hemolytic enzymes and agglutinate red blood cells, there were significant differences between gelatinase production and anti-metaprime (P) susceptibility, beta-lactase production and anti-penicillin susceptibility, biofilm-forming ability and susceptibility to this antigen found. The anti-penicillin susceptibilities of the isolates, which have the ability to attach to epithelial cells and have a capsular structure, differed significantly.