Çocuklarda tükürükten izole edilen Candida albicans ve Candida non albicans prevelansının çürük düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Isolation and identification of Candida species from salivary and to evaluate relation between prevelans of Candida species and caries status i̇n children
- Tez No: 823881
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ENES ODABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 6-11 yaş grubundaki çocuklarda tükürükte bulunan Candida Albicans ve Non-Candida Albicans türlerinin tiplendirilmesi ve bunların çürük ile ilişkisi ve prevelansı değerlendirilmiştir. Yaşları 6-11 arasında olan toplam 92 çocuk hasta ICDAS II kriterlerine göre çürüklü ve çürüksüz olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Belirlenen hastalardan sabah 10:00-12:00 saatleri arasında iki saat açlık durumunda iken Pasteur pipetle 2ml tükürük örnekleri toplandı. Toplanan tükürük örnekleri DNA sekans analizi metotu için hazırlanarak her iki gruptan da elde edilen mantar örnekleri tiplendirildi. Sonuç olarak Candida Albicans, çürük lezyonlu çocukların tükürüğünden en sık izole edilen Candida türü olduğu ve bu türlerin klinik izolatlarının genetik değişkenliğini analiz etmek ve bu mantarın olası genotip ilişkilerini değerlendirmenin önemli olduğu bulgulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the typing of Candida Albicans and Non-Candida Albicans species found in saliva in children between the ages of 6 and 11 and their relation to caries and their prevalence were evaluated. divided into the group. 2ml saliva samples were collected with a Pasteur pipette from the identified patients when they were fasting for two hours between 10:00 and 12:00 in the morning. The collected saliva samples were prepared for the DNA sequence analysis method and the fungus samples obtained from both groups were typed. As a result, it was found that Candida Albicans is the most common Candida species isolated from the saliva of children with carious lesions and it is important to analyze the genetic variability of the clinical isolates of these species and to evaluate the possible genotype associations of this fungus.