Web 2.0 araçlarıyla desteklenen anlama becerisine yönelik etkinliklerin öğrencilerin okuduğunu ve dinlediğini anlama başarısına etkisi
The effect of activities on understanding supported by Web 2.0 tools on the success of students' reading and listening understanding
  1. Tez No: 788113
  2. Yazar: AYŞENUR KOLCUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARAKUŞ TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin Web 2.0 uygulamalarıyla desteklenen okuma ve dinleme becerisine yönelik etkinliklerin öğrencilerin okuduğunu ve dinlediğini anlama başarıları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın uygulama sürecinde, verilerin toplanması, elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan toplam 72 5. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında uygulamaya konulmuştur. Dersler hem deney hem kontrol gruplarında araştırmacının kendisi olan Türkçe öğretmeniyle yürütülmüştür. Deney gruplarındaki dersler Web 2.0 uygulamalarıyla desteklenen ders kitabındaki anlama becerilerine yönelik etkinliklerle kontrol grubunda ise Türkçe ders kitabı merkezli etkinliklerle işlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin okuduğunu ve dinlediğini anlama becerileri Karasu, Girgin ve Uzuner (2013) tarafından geliştirilen“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”ve Bulut'a (2013) ait“Dinlediğini Anlama Başarı Testi”aracılığıyla ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen nicel verilerin istatistiksel hesaplamaları, bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular Web 2.0 uygulamalarıyla desteklenen anlama becerilerine yönelik etkinliklerle yürütülen öğretimin öğrencilerin okuduğunu ve dinlediğini anlama başarılarının deneysel işlem öncesinden deneysel işlemin sonrasına istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of reading and listening comprehension activities supported by Web 2.0 applications of secondary school 5th grade students on students' reading and listening comprehension achievements. For this purpose, in the application process of the research, semi-experimental design with pretest-posttest control group was used from quantitative research methods in the collection of data, analysis and interpretation of the obtained data. The research was carried out with a total of 72 5th grade students studying at a secondary school in Esenyurt district of Istanbul. The study was put into practice in the fall semester of the 2021-2022 academic year. Lessons were conducted in both experimental and control groups with the Turkish teacher who is the researcher himself. The lessons in the experimental groups were taught with activities for comprehension skills supported by Web 2.0 applications and in the control group with the activities in the Turkish textbook. In the study, students' reading and listening comprehension skills were measured and evaluated through the“Reading Comprehension Achievement Test”developed by Karasu, Girgin and Uzuner (2013) and the“Listening Comprehension Achievement Test”of Bulut (2013). Statistical calculations of the quantitative data obtained as a result of the research were made by t-test for dependent and independent samples. The findings obtained as a result of the research show that the reading and listening comprehension achievements of the students carried out with the activities for comprehension skills supported by Web 2.0 applications differ statistically significantly from the beginning of the experimental process to the aftermath of the experimental procedure.