Organik olarak yetiştirilen domates ve kırmızıbiber ekstraktlarının H2O2 ile hasar oluşturulan Saccharomyces cerevisiae L. üzerindeki biyokimyasal etkileri
Biochemical effects of organically grown tomato and red pepperextracts on H2O2-damaged Saccharomyces cerevisiae l.
- Tez No: 788115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKIN TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda, domates ve kırmızıbiberin metanolik ekstraktlarındaki fitokimyasalların Saccharomyces cerevisiae üzerinde oluşturulan H2O2 toksititesine karşı biyokimyasal etkileri araştırıldı. Lipofilik vitaminler ve fitosterol içerikleri bakımından sonuçlarımızı karşılaştırdığımızda, H2O2 grubuna karşı; K2, D2 vitaminleri ve a-Tokoferol miktarının domates ekstrelerinin eklendiği bütün gruplarda daha yüksek olduğu, bunula birlikte kırmızıbiber ekstrelerinin eklendiği gruplarda ise α-Tokoferol, B-Sitosterol ve K1 vitamini miktarının domates gruplarından daha yüksek olduğu tespit edildi. Yağ asidi analizi sonuçları incelendiğinde, S.
Özet (Çeviri)
In our study, the biochemical effects of phytochemicals in methanolic extracts of tomato and red pepper against H2O2 toxicity on Saccharomyces cerevisiae were investigated. When we compare our results in terms of lipophilic vitamins and phytosterol contents, against the H2O2 group; It was determined that the amount of vitamins K2, D2 and a-Tocopherol was higher in all groups to which tomato extracts were added, however, the amount of α-Tocopherol, B-Sitosterol and vitamin K1 was higher in the groups to which red pepper extracts were added than in the tomato groups. When the fatty acid analysis results were examined, except for the D1+H group, in which H2O2 and tomato extract were added to the S.