Güncel gelişmeler ışığında sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi
Taxation of capital market instruments in the light of current developments
  1. Tez No: 788117
  2. Yazar: HÜSEYİN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sermaye piyasaları ve sermaye piyasaları araçları hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Yatırımcılar birikimleri bu piyasalarda değerlendirirken, şirketler ise bu piyasalar sayesinde finansman sağlayabilmektedir. Sermaye piyasaları hem tüzel kişiler için hem de gerçek kişiler için bir gelir kaynağıdır. Vergiyi doğuran bir olay meydana geldiği için vergilendirilir. Sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi iki kazanç türü kapsamında değerlendirilir. Bunlardan ilki menkul sermaye iradı diğeri ise (alım satım kazancı) değer artış kazancıdır. Sermaye piyasaları ve vergi mevzuatları hızla değişebilmektedir. Bu bir karmaşaya neden olabilmektedir. Bu çalışmada sermaye piyasası araçlarını tanımlanmış, gelir ve kurumlar vergisi içindeki yerine değinilmiş ve vergilendirme mantığı izah edilmiştir. Aynı zamanda vergilendirme ile bazı kavramlara değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi sermaye piyasası araçları özelinde, tüzel kişi, gerçek kişi ve mükellefiyet gibi ayrımlarla sade bir şekilde en güncel mevzuat kapsamında anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital markets and capital market instruments have an important place in our lives. While investors evaluate their savings in these markets, companies can provide financing through these markets. Capital markets are a source of income for both legal entities and real persons. A taxable event is taxed because it occurs. The taxation of capital market instruments is evaluated within the scope of two types of earnings. The first of these is the security capital income and the other (trading gain) is the value increase gain. Capital markets and tax regulations can change rapidly. This can cause confusion. In this study, capital market instruments are defined, their place in income and corporate tax is mentioned and the logic of taxation is explained. At the same time, some concepts with taxation are mentioned. In the last part of the study, the taxation of capital market instruments is explained in the context of the most recent legislation, with distinctions such as legal person, real person and liability, specific to capital market instruments.