Kalay dioksit (SnO2) ince filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
Deposition and characterization of tin dioxode (SnO2) thin films
- Tez No: 788118
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA AKSOY AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Saydam iletken filmler, esasen TCO (Transparent Conductive Oxide) adı verilen optik olarak şeffaf ve elektriksel olarak iletken malzemelerden üretilirler. TCO filmler elektromanyetik spektrumun görünür bölgesindeki yüksek optik geçirgenliği, kayda değer elektriksel iletkenlik seviyesi ve yüksek kızıl ötesi yansıtıcılık özellikleri sebebiyle optoelektronik ve güneş pillerindeki uygulamalar için önemli malzeme sınıflarıdır. Bu tez çalışmasında optik teknoloji için teknik bileşenler, güneş pilleri ve gaz sensörleri gibi birçok uygulama potansiyeli olan ve bu nedenle de yaygın şekilde çalışılan TCO malzemelerden biri olan SnO2 ince filmleri düşük maliyetli ve kolay bir yöntem olan sol-jel spin kaplama yöntemiyle üretilmiş ve elde edilen filmlerin yapısal, morfolojik ve optik özellikleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Transparent conducting films are mainly produced from optically transparent and electrically conductive materials called TCO (Transparent Conductive Oxide). TCO films are important material classes for applications in optoelectronics and solar cells due to their high optical transmittance in the visible region of the electromagnetic spectrum, remarkable electrical conductivity and high infrared reflectivity. In this thesis, SnO2 thin films, one of the widely studied TCO materials, which have many application potentials such as technical components for optical technology, solar cells and gas sensors, were produced through low-cost and easy method of sol-gel spin coating. The structural, morphological and optical properties of the fabricated films were studied in detail.