Kaydi sistemde payın devri
Transfer of shares in demeterialised system
  1. Tez No: 473337
  2. Yazar: ATİLLA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Payların kaydi sisteme aktarılması ve kaydi pay kavramının ortaya çıkması, sermaye piyasalarının güncel ihtiyaçları ve teknolojideki gelişmelerin bir sonucu olup, gelişen ve hızlanan dünyada anonim şirket paylarının bu gelişime ve sürate ayak uydurabilmesi açısından oldukça önemlidir. Pay sahibinin kim olduğunun çok da önemi bulunmayan anonim şirketlerde pay devri yönteminin de mümkün olduğunca kolaylaştırılması gerekmektedir. Paylara tedavül kabiliyeti sağlanması amacıyla ortaya çıkan“pay senet”lerinin, sermaye piyasasındaki teknolojik gelişmeler ve bu minvalde ticaret hayatında ortaya çıkan hızlanmaya yetişememesi, sermaye piyasası kanuna tabi şirket paylarının elektronik ortamda izlendiği bir sisteme geçişin temel nedenleri olmuştur. Netice itibariyle sermaye piyasası kanuna tabi şirket paylarının ve diğer sermaye piyasası araçlarının senede bağlanmaksızın elektronik ortamda kayden ihracının esas olduğu, paylara ilişkin hakların, Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından kayden izlendiği kaydi sisteme geçilmiştir. Sermaye piyasasında payların kaydi sistemde devri esas olmakla, çalışmamızda genel olarak, 6102 Sayılı TTK, 6362 sayılı SerPK ve sair mevzuat ışığında kaydi sistemde payların devrinin nasıl ve hangi yöntem çerçevesinde gerçekleşebileceği, bu devir esnasında karşılaşılabilecek özel durumlar, devrin ne gibi sınırlandırmalara tabi tutulabileceği, kaydi sistemdeki paylardan doğan hakların geçişinin ve bu hakların kullanılabilmesinin şartların neler olduğu hususları incelenmiştir. Ayrıca, uygulamada ortaya çıkan problemlere ve doktrindeki tartışmalı hususlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transfer of shares to demeterialised system and the emergence of the concept of demeterialised share are a consequence of the current needs of capital markets and the developments in technology and it is very important for the share of joint stock companies in the developing and accelerating world to keep pace with this development and speed. The share transfer method should be made as easy as possible for joint-stock companies whose shareholders are not so important. The fact that the“share certificates”that emerged for the purpose of ensuring the ability to circulate shares have not been able to keep up with the technological developments in the capital market and the speeds that have emerged in commercial life have been the main reasons for the transition to a system in which company shares subject to capital market law are monitored in electronic environment. As a result, It has been passed to demeterialised system in which the issue of the company shares subject to the capital market law and other capital market instruments in electronic environment without a certificate is fundamental and the rights related to the shares are monitored by the Central Registry Agency. In our work, in consideration of TTC numbered 6102, CapML numbered 6362 and other regulations, How and in what way the transfer of shares in demeterialised system can take place, special circumstances relating to the process, usable ristriction to transition, transfer of rights arising from shares in demeterialised system and the conditions for the exercise of these rights have been examined. In addition, problems arising in practice and controversial issues in doctrine have been included.