Hemşirelik öğrencilerinin temel yaşam desteği eğitiminde çevrimiçi ve geleneksel yöntemin değerlendirilmesi: Randomize kontrollü çalışma
Evaluation of online and traditional method in basic life support education of nursing students: Randomized controlled study
- Tez No: 788123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hemşirelik Öğrencilerinin Temel Yaşam Desteği Eğitiminde ve Geleneksel Yöntemin Değerlendirilmesi: Randomize Kontrollü Çalışma. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2023. Bu çalışmada çevrimiçi ve geleneksel yöntemler kullanılarak yetişkin temel yaşam desteği eğitimi verilen hemşirelik öğrencilerinin bilgi, tutum ve uygulama yeterliliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ikinci sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öğrenciler bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle 30 kişilik iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba araştırmacı tarafından temel yaşam desteği eğitimi maket üzerinde yüz yüze anlatılarak uygulamalı eğitim verilmiştir. İkinci gruba ise çevrimiçi olarak temel yaşam desteği eğitimi verilmiş ve katılımcıların verilen eğitimi uygulaması istenmiştir. Eğitimden önce ve eğitimden bir ay sonra her iki eğitim grubuna 'Bilgi Değerlendirme Formu' ve 'Uygulama Değerlendirme Formu' uygulanarak kullanılan eğitim teknikleri değerlendirilmiştir. Her iki grupta eğitim öncesi ön test bilgi ve uygulama puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Online and Traditional Method in Basic Life Support Education of Nursing Students: Randomized Controlled Study. Zonguldak Bülent Ecevit University Institute of Health Sciences, Department of Nursing, Surgical Diseases Nursing Program, Master Thesis, Zonguldak, 2023. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitude and practice proficiency of nursing students who received adult basic life support trainin gusing online and traditional methods. The research was carried out with Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Health Sciences Nursing Department second year students. Within the scope of the research, the students were divided into two groups of 30 people using the computer-assisted randomization method. The first group was given practical training by explaining basic life support training face-to-face on a model by there searcher. The second group was given basic life support training online and the participants were asked to apply the training. Before th etraining and one month after the training, the training techniques used were evaluated by applying the 'Information Evaluation Form' and the Practice Evaluation Form' to both training groups.There was no statistically significant difference between the groups in terms of pre-test knowledge and practice scores before training in both groups (p>0.05).