Hokey milli takım sporcularının grup sargınlığı ve başarı motivasyonu düzeylerinin araştırılması
An investigation into group cohesion and motive to achieve success levels of hockey national team athletes
  1. Tez No: 788131
  2. Yazar: MERAL KANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YAZICILAR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, hokey milli takım sporcularının grup sargınlığı ile başarı motivasyonu düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sporcuların grup sargınlığı ile başarı motivasyonu düzeyleri, cinsiyet, yaş, spora başlama yaşı, antrenman geçmişi, kulüp ligi, lig deneyimi ve millilik deneyimi değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmaya yaş ortalamaları 21,21±5,73 olan 73 sporcu (nkadın :19, nerkek: 54) sporcu katılmıştır. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu, Carron, Widmeyer, ve Brawley (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Öcel ve Aydın (2006) tarafından yapılan“Grup Sargınlığı Ölçeği (GSÖ)”ve Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından yapılan 3 boyutlu“Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği (SÖBMÖ)”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi için tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farkın kaynağını belirlemek amacıyla LSD post hoc analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, sporcuların, yaş değişkeniyle grup sargınlığı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir var varken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The main premise of this research was to investigate the group cohesion levels and motive to achieve success levels of hockey national team athletes in terms of such variables as gender, age, age to start sports, training background, club league, league experience and national sports experience variables. I recruited a total of 73 athletes (nfemale:19, nmale: 54) with a mean age of 21.21±5.73 years in this present study. I collected the data through a personal information form,“the Group Environment Questionnaire (GEQ)”, developed by Carron, Widmeyer, and Brawley (1985) and adapted into Turkish by Öcel and Aydın (2006), as well as three dimensional“SportsSpecific Achievement Motivation Scale (SSAMS)”, developed by Willis (1982) and adapted into Turkish by Tiryaki and Gödelek (1997). In this present study, I used descriptive statistics, t-test in independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) and LSD post hoc analysis were used to determine the source of the difference between the groups. Based on the results of the analysis, there is a statistically significant difference between the age variable and group cohesion levels of the athletes (p0,05).