Elit sualtı hokeyi oyuncularının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi investigation of some physical and physiological parameters of elite underwater hockey players
- Tez No: 491874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada sualtı hokeyi branşında kadın sporcuların elit düzeyde olanlar ve olmayanlar olarak fiziksel ve fizyolojik parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmaya 28 kadın (yaş ortalamaları 19,6±2,5, boy uzunlukları 163,6±5,8 cm ve vücut ağırlıkları 60,7±7,4) sualtı hokeyi oyuncusu katılmıştır. Çalışmada antrenman yaşına göre iki grup oluşturulmuştur. Birinci grup antrenman yaşı yedi yıl ve üzeri olan milli takım kadrosuna girmiş sporcuları, ikinci grup ise antrenman yaşı altı yıl ve daha az olan sporcuları temsil etmektedir. Sporcuların vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, deri kıvrım kalınlıkları, yüzde yağ oranları, uzunluk ve çevre ölçümleri, aerobik dayanıklılıkları (MaxVO₂ dolaylı olarak), patlayıcı güç (dikey sıçrama), pençe kuvvetleri ve antrenman sırasında kalp atım hızları ölçülmüştür ayrıca branşa özgü kullanılan sualtı beep testi uygulanmıştır. İstatiksel analizler SPSS 15.0 paket programı ile Mann Whitney U testi ve kategorik parametrelerin gruplara göre karşılaştırmasında Ki-Kare analizi kullanıldı. Gruplar arasında farkı incelediğimizde boy, kilo ve kulaç uzunluğu, BKİ değerlerinde, yüzde yağ oranı, yağsız vücut ağırlığı ve yağ ağırlığı, göğüs çevre indeksi, somatotip özellikleri, dikey sıçrama, sağ pençe kuvveti, esneklik, MaxVO₂, sistolik – diastolik basınç, dinlenme kalp atım sayısı parametrelerinde p>0,05 düzeyinde anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigation of the physical and physiological parameters of elite and non-elite female underwater hockey players. In this study, 28 female ( mean age 19,6±2,5; mean height 163,6±5,8 cm; mean mass 60,7±7,4kg) underwater hockey players were participated as voluntarily. In ttihs study, two groups were formed aaccording to their training age. The first group represented the athletes who were over seven and were participated the national team previously, and the second group was presented the athletes with the training age six years or less.Body weights, height lengths, skin fold thicknesses, fat percentages, length and circumference measurements, aerobic endurance (MaxVO₂ indirectly), explosive power (via vertical jump), claw forces and heart rate parameters during training session were measured. Also sport-specific underwater beep test was applied to participants. SPSS 15.0 package program was used for statistical analysis by examined Mann Whitney U test and Chi-square analysis to compare categorical parameters according to groups. When It was examined the difference between the groups, It was found no significant differences between height, weight and femur length, percent body fat, lean body weight and fat weight, chest circumference index, somatotype characteristics, vertical jump, right paw force, flexibility, MaxVO₂, systolic - diastolic pressure, resting heart rate pulse parameters (p>0,05).