Investigations of nurses' quality of care after cardiac catheterization
Hemşirelerin kardiyak kateterizasyon sonrası bakım kalitesinin incelenmesi
- Tez No: 788133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), dünya çapında en sık görülen ve ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan hastalıklardır. Bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde kardiyak kateterizasyon işlemi sık sık tercih edilmekte ve altın standart olarak kabul edilmektedir. Kardiyak kateterizasyon işleminden önce, işlem sırasında ve sonrasında hemşirelerin önemli sorumlulukları vardır. Hemşirelerin işlem sonrasında hastanın fiziksel iyi oluş halinin sağlanmasının yanı sıra hasta ve ailesine psikososyal destek sağlama ve taburculuk eğitimi vermede de önemli rolleri vardır. Bu alanda çalışan hemşirelerin konuya yönelik bilgi düzeyinin ve bakım kalitesinin yeterli düzeyde olması önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin kardiyak kateterizasyon sonrası hasta bakıma yönelik performanslarını değerlendirmektir. Metodoloji: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışma 16 Aralık 2021- 25 Nisan 2022 tarihleri arasında Al-Hussein Eğitim Hastanesi' nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, kalp kateterizasyon ünitesinde çalışan 100 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Form ve Hemşirelerin Kardiyak Kateterizasyon Konusundaki Bilgileri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve nicel verilerin analizinde bağımsız gruplarda Mann Whitney U test, ANOVA, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %54'ü kadın, %70'i bekar, %50'si 20-30 yaş aralığında, %63'ü lisans mezunu, %68'i 1-5 yıl arasında iş tecrübesine sahip, 53'ü kalp kateterizasyonu ile ilgili eğitim almamış ve %71'i kalp kateterizasyonu ile ilgili ünite protokolünü bilmemektedir. Hemşirelerin kalp kateterizasyonuna yönelik bilgi düzeyi toplam puan ortalaması 51,00±4,08' dır. Ölçek alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde; kalp kateterizasyonu öncesi hemşirelerin rolü puan ortalaması 10,54±1,62; kalp kateterizasyonu sırasında hemşirenin rolü 9,58±0,99; kalp kateterizasyonu sonrası hemşirelerin rolü 12,16±1,56 ve hemşirenin sağlık eğitimindeki rolü 7,56±0,77 dır. Sonuç: Kardiyak kateterizasyon sonrası bakıma yönelik hemşirelerin bilgi düzeyi yeterli seviyededir. Öneriler: Hemşirelerin kalp kateterizasyonu sonrası bakıma yönelik bilgi ve performanslarını geliştirmeye ve sürdürmeye yönelik ulusal çapta eğitim programlarının sürdürülmesi ve bu alanda farklı çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate nurses' performance in patient care after cardiac catheterization. Methodology: A descriptive and cross-sectional research design was used. The study was carried out at Al-Hussein Teaching Hospital between 16 December 2021 and 25 April 2022. The sample of the study consisted of 100 nurses working in the cardiac catheterization unit. Sociodemographic Form and Nurses' Knowledge About Cardiac Catheterization Scale were used as data collection tools. The data were collected by face-to-face interview method. In the analysis of data, descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) were used and in the analysis of quantitative data, Mann Whitney U test, ANOVA, and Kruskal Wallis test were used in independent groups. Results: 54% of the nurses were women, 70% were single, 50% were between the ages of 20-30, 63% were undergraduate graduates, 68% had work experience between 1-5 years, 53% were not trained in cardiac catheterization and 71% did not knows the unit protocol about cardiac catheterization. The mean total score of the knowledge level of the nurses about cardiac catheterization was 51.00±4.08. When the sub-dimension mean scores of the scale are examined; the mean score of the role of nurses before cardiac catheterization was 10.54±1.62; the role of nurses during cardiac catheterization was 9.58±0.99; the role of nurses after cardiac catheterization was 12.16±1.56 and the role of nurses in health education was 7.56±0.77. Conclusion: The knowledge level of nurses about care after cardiac catheterization is sufficient. Recommendations: It is recommended to continue national training programs to improve and maintain nurses' knowledge and performance regarding care after cardiac catheterization and to carry out different studies in this area.