Klinik proteus izolatlarında kümelenmiş kodlanan gen ifadeleri üzerine nanopartiküllerin etkileri çalışması
Study of nanoparticles effect on the swarming coding gene expression in the clinical proteus isolates
  1. Tez No: 788159
  2. Yazar: HUSAIN AWAD BNEED BNEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda, nanopartiküllerin (özellikle gümüş nanopartiküller) P. mirabilis ve P. vulgaris'te FliL ve UmoD genlerinin ekspresyonu üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple Thi-Qar ili/Irak'taki AL-Hussein Eğitim Hastanesinde bulunan idrar yolu enfeksiyonu (60 hasta) ve yara enfeksiyonu (40 hasta) olan toplam 100 hastadan örnek alınmıştır. Örnekler Mayıs 2020-Mayıs 2021tarihleri rasında toplanmıştır. Bakteri türlerinin teşhisi; morfolojik özellikler, biyokimyasal testler ve PCR tekniği ile belirlenmiştir. Ag nanopartiküllerin antibakteriyel aktiviteleri seri dilüsyon (2,5, 5, 7,5, 10, 12,5, 15, 17,5, 20, 22,5, 25) kullanılarak incelenmiştir. Ag nanopartiküller, P. mirabilis ve P. vulgaris'in büyümesine karşı 9 mg/mL minimum inhibe edici konsantrasyona sahiptir. Yara ve İYE örneklerinden izole edilen P. mirabilis ve P. vulgaris izolatları UmoD ve RffG genleri için pozitif sonuç vermiştir. Antibiyotik duyarlılık testi sonuçlarında Proteus izolatlarının tamamının ampisilin, siprofloksasin ve amoksisilin/klavulanik asit'e dirençli (% 100) olduğunu, Proteus türlerinin yaklaşık % 95'inin ise seftriaksone ve Imipenem'e duyarlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to control the computers on the FliL and UmoD genes of nanoparticles (highly silver nanoparticles) in P. mirabilis and P. vulgaris. On this occasion, samples were taken from a total of 100 patients with airway infections (60 patients) and wound infections (40 patients) at AL-Hussein Teaching Hospital in Thi-Qar province/Iraq. Samples were collected between May 2020 and May 2021. Bacterial examination; It was aimed with morphological features, biochemical tests and PCR technique. Antibiotics of Ag nanoparticles are using serial dilution (2.5, 5, 7.5, 10, 12.5, 15, 17.5, 20, 22.5, 25). Ag nanoparticles have a minimum inhibitory potency of 9 mg/mL against producers of P. mirabilis and P. vulgaris. Positive results were obtained for UmoD and RffG genes of P. mirabilis and P. vulgaris isolates isolated from wound and UTI samples. Antibiotic preservative test results revealed that all Proteus isolates were resistant (100%) to ampicillin, ciprofloxacin, and amoxicillin/clavulanic acid, and approximately 95% of Proteus expenditure was sensitive to ceftriaxone and Imipenem.