Bacteriological and biochemical study of beta-lactamase enzyme in staphylococci isolated from burn and wound infection
Yanık ve yara enfeksiyonundan izole edilen stafilokoklarda beta-laktamaz enziminin bakteriyolojik ve biyokimyasal çalışması
- Tez No: 788166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED A. FAYIDH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışmasında mecA determinantını eksprese eden stafilokoklar MRS (metisiline dirençli Stafilokoklar) olarak adlandırılmaktadır. Metisilin ve diğer penisilinaza dirençli penisilinlere direnç, mecA genini taşımayan suşlarda da görülebilir. Bu patojen burun, kasık ve koltuk altı gibi farklı bölgelerde nemli deride kolonize olarak bulunabilir ve virülans faktörleri ile birlikte enfeksiyonların patojenitesini belirler. Staphylococcus aureus, piyojenik enfeksiyonların en yaygın etkenidir. Bu enfeksiyonlar ciltte veya daha derin bölgelerde yer alabilir. Staphylococci'nin neden olduğu birincil cilt enfeksiyonlarına genel olarak piyoderma denir. Pyoderma bulaşıcılıkta değişkendir ve yerleşim yerine ve diğer özelliklere göre adlandırılır. Antibiyotik direnci, enfeksiyonların başarılı tedavisini tehlikeye attığı için dünya çapında bir endişe kaynağıdır. Antibiyotiklerin doğru kullanımı ve doğru imhası sadece sağlık çalışanlarının değil, aynı zamanda genel nüfusun da sorumluluğu olmalıdır. Etki mekanizması bakteri hücre duvarının sentezinin son aşamasının inhibisyonu olan beta-laktam antibiyotikler, en geniş antimikrobiyal ailesini oluşturur. Bunlar, genellikle iyi dağılıma ve düşük toksisiteye sahip, zamana bağlı aktivite gösteren, yavaş bakterisidal etkili antibiyotiklerdir.
Özet (Çeviri)
Study of thesis is staphylococci that express the mecA determinant are termed MRS (methicillin-resistant Staphylococci). Resistance to methicillin and other penicillinase-resistant penicillins can also be seen in strains that lack the mecA gene. This pathogen can be found colonizing moist skin in different regions such as the nose, perineum and armpits, which, together with virulence factors, determines its pathogenicity in infections. Staphylococcus aureus is the most common agent of pyogenic infections. These infections can be located in the skin or in deeper regions. Primary skin infections caused by Staphylococci are generically called pyoderma. Pyoderma is variable in contagiousness and is named according to location and other characteristics. Antibiotic resistance is a worldwide concern, as it compromises the successful treatment of infections. The correct use of antibiotics and their correct disposal should be a responsibility not only of the health professional but also of the general population. The beta-lactam antibiotics, whose mechanism of action is the inhibition of the last stage of the synthesis of the bacterial cell wall, constitute the largest family of antimicrobials. These are antibiotics with slow bactericidal action, with time-dependent activity, which generally have good distribution and low toxicity.