Akciğer enfeksiyonlu hastalarda Aspergillus spp'nin moleküler tanımlanması (ITS geni)
Molecular identification (ITS gene) of Aspergillus spp in patients with lung infection
  1. Tez No: 788165
  2. Yazar: SARAH ABDULNASER SABRI SABRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SARIKAYA PEKACAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAMAD SALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aspergilloz, genellikle solunum sistemini etkileyen fırsatçı bir enfeksiyondur. Çevredeki ipliksi mantar Aspergillus sporlarının solunması sonucu oluşmaktadır. Sporlar filizlenmekte olup kan damarlarına giren ve nekroz ve hemorajik enfarktüse neden olan filamentler halinde gelişmektedir. Semptomları astım veya pnömonidir. Aspergillus türlerinin solunum yollarından moleküler yöntemle izole edilmesi ve teşhis edilmesi amacıyla tasarlanan çalışmada, solunum ve göğüs hastalıkları kliniklerinin özel laboratuvarlarından 181 balgam örneği elde edilmiştir. Örnekler %10 KOH solüsyonu içeren mikroskopta incelenmiş olup 92 pozitif, 89 negatif örnek bulunmuştur. Enfeksiyon oranı tespit edilen en yüksek sayı olan 38 (%41,3) idi. Bunu Aspergillus flavus 23 adet (% 25) ile takip etmektedir. 54 adet erkek hastada (% 58,7) 38 adet kadına (% 41,3) kıyasla anlamlı (p≤0,001) daha yüksek küf ve maya dağılımı mevcuttur. En yüksek enfeksiyon oranı 25 adet (% 65,8) erkek ve 13 adet (% 34,2) kadın ile A. fumigatus olarak kaydedilmiştir. A. flavus'un 14 adet (% 60,9) erkek ve 9 adet (% 39,1) kadın mevcuttur. Nijer'de 9 adet (% 56,3) erkek ve 7 adet (% 43,7) kadın mevcuttur; Aspergillus spp. 9 adet (% 60) erkek ve 6 adet (% 40) kadın mevcuttur. ITS1 genini ve bu genotip bölgesini (5,8S) çoğaltmak için moleküler ağırlığı (550) olan özel primerler kullanılarak Aspergillus mantarlarının DNA tanımlamasına yönelik moleküler sonuçlar kullanılmıştır. ITS1, incelenen mantarların taksonunda tanımlanmıştır. Mevcut çalışmadan Aspergillus enfeksiyonunun birkaç mantar solunum yolu enfeksiyonuna neden olduğu sonucuna varılmış olup ayrıca ITS1 hedef bölgesinin PCR kullanarak Aspergillus enfeksiyonunu doğrulamak için kullanılabileceği sonucuna da varılmıştır. Bu mantarlardan biri teşhis aracı olarak onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aspergillosis is an opportunistic infection that usually affects the respiratory system. It results from inhalation of spores of the filamentous fungus Aspergillus in the environment. The spores germinate and develop into filaments that enter blood vessels and cause necrosis and hemorrhagic infarction. Symptoms are asthma or pneumonia. The study was designed to isolate and diagnose Aspergillus species from the respiratory tract by molecular method, and 181 sputum samples were obtained from the special laboratories of the respiratory and chest diseases clinics. The samples were examined using a microscope containing a 10% KOH solution and 92 positive and 89 negative samples were found. The infection rate was 38 (41.3%), which was the highest number detected. It is followed by Aspergillus flavus 23 (25%). There was a significant (p≤0.001) higher distribution of mold and yeast for the 54 male patients (58.7) compared to the 38 females (41.3). The highest infection rate was recorded in A. fumigatus males with 25 (65.8) and 13 (34.2) females. A. flavus had 14 (60.9) males and 9 (39.1) females. Niger had 9 (56.3) males and 7 (43.7) females; Aspergillus spp. She had 9 (60) males and 6 (40) females. Molecular results for DNA identification of Aspergillus fungi using specialized primers with a molecular weight of (550) to amplify the ITS1 and this genotype region (5.8S) was used. ITS1 was identified in the taxon of fungi under study. It was concluded from the present study that Aspergillus infection causes several fungal respiratory infections, and we also concluded that the ITS1 target site can be used to confirm Aspergillus infection using PCR. One of these fungi has been approved as a diagnostic tool.