Aljinat–hibrit yapılar kullanılarak ilaç etken madde adsorpsiyonu ve salım çalışmaları
Drug adsorption and release studies by using alginate hybrid structures
  1. Tez No: 788181
  2. Yazar: NİLGÜN ŞİDE KURTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tez çalışması kapsamında, aljinat mikroküre ve boncuk yapıları ve ayrıca aljinatın nişasta, polivinil alkol, karboksimetil selüloz ve montmorillonit ile hibritleri sentezlenmiştir. Sentezlenen yapıların SEM ve FTIR spektroskopi yöntemleriyle karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu yapıların metformin hidroklorür (MF) ve siprofloksasin hidroklorür (SF) adsorpsiyon ve kontrollü salım performansları birbirleriyle kıyaslanmıştır. Her iki etken madde için de en iyi adsorpsiyon performansını aljinat mikroküre yapısı göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre aljinat mikrokürelerle belirlenen optimum koşullarda sulu ortamdan %53,79 MF ve %76,00 SF uzaklaştırılmıştır. MF ve SF'nin adsorpsiyon kinetik ve izoterm çalışmaları sonucunda adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden kinetik modele ve Freundlich izoterm modeline uygunluk gösterdiği tespit edilmiştir. İlaç salım çalışmalarını gerçekleştirebilmek için öncelikle yapılara sentez aşamasında MF ve SF yüklenmiş ve ayrıca MF ve SF'nin yükleme kapasitesi ve tutuklanma etkinliği belirlenmiştir. Bu verilerden yola çıkarak, yapıların mide ve bağırsak ortamındaki salım oranları hesaplanmış ve salım kinetik modellerine uygunluğu incelenmiştir. Salım çalışmalarında en iyi sonuç MMT-ALG-B ile elde edilmiştir. Bağırsak ortamında (pH=7,4) MF salımı 6 saat sonunda tamamlanırken, SF için salım 24 saat sonunda %82 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, alginat microsphere and bead structures;and also hybrids of these structures with starch, polyvinyl alcohol, carboxymethyl cellulose and montmorillonite were synthesized. Characterization of the synthesized structures was carried out by using SEM and FTIR spectroscopy. The metformin hydrochloride (MF) and ciprofloxacin hydrochloride (SF) adsorption and controlled release performance of these structures were compared with each other. Aljinat microspheres showed the best adsorption performance for both drug active substances. At the optimum condition determined, aljinat microspheres were able to remove 53.79% of MF and 76.00% of SF from the aqueous medium. The adsorption data obtained for MF and SF were well described by the pseudo-second-order kinetic and the Freundlich isotherm models. In order to carry out controlled release studies, SF and MF were loaded onto the structures at the synthesis stage. The loading capacity and entrapment efficiency of MF and SF to the structures were determined. Based on these data, the release rates of the structures in the stomach and intestinal environment were calculated, and their compatibility with the release kinetic models was examined. The best results in the release studies were obtained with MMT-ALG-B. In the intestinal environment (pH=7.4), MF release was completed after 6 hours, while the release of SF was determined to be 82% after 24 hours.