Ali Sami Boyar'ın hayatı ve sanatı
Life and art of Ali Sami Boyar
  1. Tez No: 788182
  2. Yazar: MAHMUT GİRİŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu Ali Sami Boyar'ın hayatı ve sanatı oluşturmaktadır. Bu çalışmada Boyar'ın hayatı, sanat anlayışı incelenmiş, eserleri üzerinden çözümlemeler yapılmaya çalışılmıştır. Boyar, hayatı boyunca ressam, öğretmen, müzeci, eğitmen, sanat yazarı, deniz subayı gibi farklı meslek ve branşlarda uzmanlaşmıştır. Bu farklı kimlikler neticesinde ortaya çıkan sanat anlayışı ve ürettiği eserler, II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet Dönemleri'ndeki modernleşme sürecine oldukça fazla katkı sağlamıştır. Boyar, kültür sanat alanlarında birçok faaliyette bulunmuştur. Boyar, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemleri'ndeki özel ve devlet kurumlarında öğretmen, müzeci, müdür gibi görevlerde bulunmuştur. Bu kurumlar arasında Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi, Heybeliada Bahriye Mektebi, İnas Sanayi-i Nefise Mektebi, Bahriye Müzesi, Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, Deniz Müzesi son olarak da Ayasofya Müzesi bulunmaktadır. Boyar, Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi ve Paris École Nationale Supérieure Des Beaux-Arts'ta resim eğitimi almıştır. 1914 yılında ülkeye dönen sanatçı, ordudaki yüzbaşılık görevinden kendi isteği ile ayrılmış ve hayatının geri kalanını müzeci, müdür ve ressam olarak sürdürmüştür. Boyar, Türkiye resim sanatında önemli bir rol oylayan 1914/Çallı Kuşağı'nın temsilcilerinden biri olmuştur. Sanatçı I. Dünya Savaşı'nın devam ettiği yıllarda savaş sahneleri ve askerleri konu alarak eserler üreten Şişli Atölyesi'nde de çalışmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk posta pulu ve paralarının tasarımı yapmış, dönemin yeni tekniklerinden olan ıslak kazı tekniğini Türkiye'de ilk uygulayan olmasıyla oldukça önemli bir sanatçı olmuştur. Hayatı boyunca farklı üslup, malzeme ve tekniklerle eserler üretmiş olan Boyar'ın eserleri Deniz Müzesi, İRHM, Askeri Müze, İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü gibi farklı müzelerin haricinde yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer almaktadır. Ayrıca sanatçı Ayasofya ve Tarihi ve Bahriye Müzesi Kataloğu adında iki kitap da yayımlamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the life and art of Ali Sami Boyar. In the study, Boyar's life and understanding of art were examined and analyzes were made on his works. Boyar has specialized in different professions and branches such as painter, teacher, museum curator, educator, art writer, naval officer throughout his life. Boyar, who contributed greatly to the understanding of art and the works that emerged as a result of these different identities, to the modernization process during the 2nd Constitutional Monarchy and the Republic, carried out many activities in the field of culture and art. Boyar worked as a teacher, museum curator and manager in private and state institutions during the Ottoman and Republican periods. Among these institutions are Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi, Heybeliada Naval School, Inas Sanayi-i Nefise Mektebi, Naval Museum, Turkish and Islamic Arts Museum, Maritime Museum and Hagia Sophia Museum. Boyar studied painting at Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi and Paris École Nationale Supérieure Des Beaux-Arts. Returning to his homeland in 1914, the artist resigned from his duty as a captain in the army and continued the rest of his life as a museum curator, manager and painter. Boyar became one of the representatives of the 1914/Çallı Generation, which played an important role in Turkish painting. The artist also worked at Şişli Atelier, which produced works on war scenes and soldiers during the World War I. He designed the first postage stamps and paper money of the Republic of Türkiye and became a very important artist as the first person to apply the engraving technique, one of the new techniques of the period, in Türkiye. Boyar's works, who have produced works with different materials and techniques throughout his life, are included in different museums such as the Naval Museum, IRHM, Military Museum, IBB Library and Museums Directorate, as well as in domestic and foreign collections. In addition, the artist's two books named Hagia Sophia and Its History and Naval Museum Catalogue have been published