Sedanter kadınlarda elektriksel kas uyarımı egzersizinin alt, üst ekstremite ve core bölgesi kuvvetlerine etkisi
The effect of electric muscle stimulation exercise on lower, upper extremity and core region forces in sedentary women
- Tez No: 788204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KERİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 8 haftalık Elektriksel Kas Uyarımı antrenmanının alt, üst ekstremite ve core bölgesi kuvvetlerine etkisinin olup olmayacağının incelenmesidir. Metaryal ve metot: Araştırmanın denek grubunu 18-30 yaş aralığında 10 deney grubu ve 10 kontrol grubu olmak üzere toplamda 20 sedanter kadın oluşturmaktadır. Denekler rastgele 10'ar kişi olacak şekilde 2 gruba ayrılmış ve deney grubu 8 hafta boyunca haftada 2 gün EMS ile egzersize tabi tutulmuştur, kontrol grubu da aynı şekilde 8 hafta boyunca haftada 2 gün aynı egzersizi EMS uygulamadan yapmışlardır. 8 haftalık egzersiz sonrası yapılan diğer 3 ziyarette denekler uygulama kartlarından çektikleri test türüne göre tekrar antropometrik ölçümler, alt (TAA,ÜAA,ÇA,MTÜA,MRA ve squat), üst (MPU, el kavrama, bükülü kol) ve core ( V-sit, mekik, biering–sorenson) testlerine tabi tutulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine whether the 8-week Electrical Muscle Stimulation training will have an effect on the lower, upper extremity and core strengths. Material and Method: The subject group of the study consists of 20 sedentary women, 10 in the experimental group and 10 in the control group, between the ages of 18-30. The subjects were randomly divided into 2 groups, each of 10 people, and the experimental group was subjected to exercise 2 days a week for 8 weeks, while the control group also did the same exercise 2 days a week for 8 weeks without applying EXE. In the other 3 visits after 8 weeks of exercise, the subjects repeated anthropometric measurements according to the type of test they took from the application cards, lower (TAA, TAA, MPA, MTA, MRA and squat), upper (MPU, hand grip, bent arm) and core (V-sit). , shuttle, biering – sorenson).