Aile hekimlerinin yenidoğan dönemi izlem ve taramalar hakkında bilgi düzeyi, tutum ve farkındalığı: Ankara ili örneği
The level of knowledge, attitude and awareness of family physicians about newborn follow-up and screening: Ankara provincial example
- Tez No: 788208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARA EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğan bebeğin izlemi, çocuk sağlığı ve hastalıkları hizmetlerinin önemli bir basamağını oluşturur. Söz konusu izlem; bebeklerin doğumdan itibaren büyüme ve gelişimini izleyen, sağlıklarını değerlendiren, aşı ve sağlık eğitimi gibi koruyucu hekimlik hizmetleri sunan bir sağlık hizmetidir. Yenidoğan dönemi izlem ve taramalarının amacı sağlıklı oluş halini sürdürmek, bebek ve çocuk ölümlerini, hastalık ve sakatlıkları azaltmak ve önlemek; daha geniş anlamda, sağlığın geliştirilmesi ve desteklenmesini sağlamaktır. Bu çalışma ile birinci basamakta çalışan aile hekimlerinin yenidoğan dönemi izlemler ve taramalar konusundaki bilgi düzeylerini, tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen, hekimlerin sosyodemografik özelliklerini ve yenidoğan dönemi izlem ve taramalar konusundaki bilgi düzeyi, tutum ve farkındalıklarını belirlemeye yönelik 32 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Soru formu hazırlanırken“T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün yayımlamış olduğu bebek, çocuk, ergen izleme protokolleri kılavuzu-2018”referans olarak alınmıştır. Araştırmaya 15/06/2022-15/10/2022 tarihleri arasında Ankara'daki Aile Sağlığı Merkez'lerinde (ASM) görev yapan aile hekimlerinden 318 katılımcı dâhil edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hekimlerin %27,7'si (n=88) uzman aile hekimi, %10,7'si (n=34) sözleşmeli aile hekimliği asistanı, %61,6'sı (n=196) pratisyen aile hekimidir. Aile hekimlerinin; "%99,4'ünün kilo ölçümü, %97,5'inin baş çevresi ölçümü, %97,5'inin fontanel değerlendirmesi, %83,6'sının boy ölçümü, %83.3'ünün yenidoğan reflekslerinin değerlendirilmesi, %76.7'sinin genital muayene, %65,4'ününgöz muayenesi yaptıkları belirlendi. Aile hekimlerinin kalça muayenesi yapma oranı %48,4 ve işitme değerlendirme muayenesi yapma oranı %29,8 olarak saptandı. Aile hekimi uzmanlarının genital muayene ve işitme muayenesi yapma oranı diğer hekimlere oranla anlamlı olarak daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The follow-up of the newborn baby constitutes an important step of pediatric health and diseases services. Aforementioned follow-up; It is a health service that monitors the growth and development of babies from birth, evaluates their health, and provides preventive medicine services such as vaccination and health education. The purpose of neonatal follow-up and screening is to maintain a state of health, to reduce and prevent infant and child deaths, diseases and disabilities; in a broader sense, to promote and promote health. The aim of this study was to evaluate the level of knowledge, attitudes and awareness of family physicians working in primary care about neonatal follow-up and screening. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional study. A questionnaire consisting of 32 questions was used to collect the data, developed by the researcher, to determine the sociodemographic characteristics of doctors and their knowledge, attitudes and awareness about neonatal follow-up and screening. While preparing the questionnaire,“T.R. Infant, child and adolescent monitoring protocols guide-2018 published by the General Directorate of Public Health of the Ministry of Health was taken as a reference. 318 participants from family physicians working in Family Health Centers (FHC) in Ankara between 15/06/2022 and 15/10/2022 were included in the study. Results: Of the doctors participating in the study, 27.7% (n=88) were specialist Family Physicians, 10.7% (n=34) contracted family medicine assistants, and 61.6% (n=196) general practitioners. family physicians; ”99.4% weight measurement, 97.5% head circumference measurement, 97.5% fontanel evaluation, 83.6% height measurement, 83.3% evaluation of newborn reflexes, 76.7% evaluation of newborn reflexes. genital examination and 65.4% of them performed eye examination. The rate of family physicians performing hip examination was 48.4% and the rate of performing a hearing assessment examination was 29.8% The rate of performing genital examination and hearing examination by family physicians was found to be significantly higher than other doctors.