İlk dönem İslam tarihinde çocuk oyunları ve eğlence araçları
Children's games and entertainment tools in the first period Islamic history
  1. Tez No: 788207
  2. Yazar: SEMİHA ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
“İlk Dönem İslam Tarihinde Çocuk Oyunları ve Eğlence Araçları”konulu tez çalışmamız, Hz. Peygamber (sav) döneminden Emevîler ve Abbâsîler'e kadar uzanan tarihi süreçte çocuk oyunları ve eğlence araçlarını kapsamaktadır. Çalışmamızın amacı,“İlk Dönem İslam Tarih'inde Çocuk Oyunları”nı tespit etmektir. Bir başka amacımız ise Hz. Peygamber'in örnekliğinde İslam'ın çocuk oyunlarına bakışını değerlendirmektir. Araştırmamızdan elde edilen sonuçlara göre İslam'ın ilk yıllarında oynanan çocuk oyunları ve eğlence araçlarının bazılarının günümüze kadar gelmiş olması ve bütün ayrıntılarının bilinmesine rağmen çocukların oyun dünyasından uzak olduğu görülmüştür. Bu oyunların çocukların dünyasına yeniden kazandırılması için sonuç bölümünde bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis on“Children's Games and Entertainment Tools in the Early Islamic History”It covers children's games and entertainment tools in the historical process from the time of the Hz. Prophet (sav) to the Umayyads and Abbâsîds.The aim of our study is to remind the children's games of the Hz. Prophet's period, to determine their applicability in today's conditions and to ensure that children take part in the game world. Another aim of ours is to evaluate the view of Islam on children's games in the example of the Prophet. According to the results obtained from our research, it has been determined that although children's games and entertainment tools played in the first years of Islam have survived until today, there is not enough environment for many games and these games remain in the background due to children's television and internet addiction.Some suggestions have been presented to reintroduce these games to the world of children.