How systematic is default risk?
Temerrüt riski ne kadar sistematiktir?
- Tez No: 788238
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ASLI ALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, firmaların temerrüt riskinin sistematik (piyasa çapında) ve sistemik (sektör veya endüstri çapında) bileşenlerinin kapsamlı bir analizini sağlamayı amaçlamaktadır. Çeşitli endüstri gruplarına ait şirketlerin temerrüt riski yapısı arasında önemli derecede heterojenlik tespit ediyoruz. Daha spesifik olarak, belirli endüstri gruplarına bağlı kurumların temerrüt olasılığı endüstri genelindeki riske daha güçlü bir şekilde bağlıyken, diğerlerinin sektör genelindeki riske daha fazla etki ettiğini tespit ediyoruz. Buna ek olarak, temerrüt riskinin sistematik ve sistemik bileşenlerinin her bir sektör grubu için yukarı/aşağı piyasa döngülerine göre de değiştiğini gösteriyoruz. Yani, bazı endüstri gruplarıyla ilişkili şirketlerin temerrüt riski hem yükseliş hem de düşüş trendlerinde sistematik olarak ortaya çıkarken, diğerleri sadece yükseliş veya düşüş piyasası durumlarında piyasa riskini tetiklemektedir. Ayrıca, belirli bir endüstri grubuna ait firmaların temerrüt riskinin artmasının kendi sektörü dışındaki sektör risklerini de artırdığı bir senaryoyu ele alıyor ve çeşitli endüstri gruplarının temerrüt riskindeki artışın aslında bir veya daha fazla sektörün istikrarını bozabileceğini buluyoruz. Belirli endüstri gruplarındaki firmaların istikrarının, piyasa durumundan bağımsız olarak bir ekonominin sağlığı ve piyasa katılımcılarının refahı için diğerlerinden daha önemli olduğunu, diğerlerinin ise piyasa döngülerine göre aynı konuda ağırlık taşıdığını görüyoruz. Finansal ve finansal olmayan firmalar arasında, firma bazında temerrüt riski ile sistematik ve sistemik riskler arasındaki doğrudan bağlantılara ilişkin bulgularımız, yatırımcıların yanı sıra politika yapıcılar için de değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an extensive analysis of systematic (market-wide) and systemic (sector-wide and industry-wide) components of the idiosyncratic default risk. We detect significant heterogeneity among the default risk structure of various industry groups. More specifically, the default probability of institutions affiliated with certain industry groups is more strongly linked to industry-wide risks while others are more heavily tied to sector-wide risks. We further show that systematic and systemic components of default risk alter also relative to up/down market cycles for each industry group. That is, the default risk of companies associated with certain industry groups proves systematic in both uptrends and downtrends whereas others induce the market risk during only bullish or bearish market states. We further consider a scenario where higher default risk of firms belonging to a specific industry group aggravates the sector risks other than its own and find that an increase in the default risk of various industry groups can in fact destabilize one or more sectors. We notice that the stability of firms within specific industry groups matter more than others for the health of an economy and the wealth of its participants, regardless of the market state while others carry weight with respect to market cycles. Our findings on the direct linkages between idiosyncratic default risk and systematic and systemic risks among financial and non-financial firms provide valuable insights for investors as well as policy makers.