Isparta İli ev tozlarının incelenmesi
A Study of home dust in Isparta
  1. Tez No: 78824
  2. Yazar: HÜLYA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada Nisan, 1996-Mart, 1997 döneminde, İsparta'da tespit edilen istasyonlarda, ev tozlarındaki alerjenik materyaller incelenmiştir. Araştırma için 10 istasyon belirlenmiştir. İstasyon olarak belirlenen evlerden her ay elektrik süpürgesiyle toplanan tozlar, düzenli olarak alınmış ve Wodehouse yöntemine göre preparat hazırlanmıştır. Bu preparatlar mikroskopta incelenmiş ve 4 cm2 alandaki polen, mantar sporu, bitki dokuları ve tüyleri, nişasta taneleri gibi alerjik materyallerin teşhisleri ve aylara göre sayımları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar 1 cm2 ye düşen alerjik materyal sayısına dönüştürülerek tablo ve grafiklerde gösterilmiştir. Grafikler çalışmanın yapıldığı dönemdeki meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak arasındaki ilgi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Isparta ev tozlarında 44 taksona ait polen tespit edilmiştir. Yıllık toplamın 1 cm2 ye düşen polen sayısı 277.5 olarak bulunmuştur. Bu polenler içerisinde en çok görülenler sarasıyla; Pinaceae, Poaceae, Asteraceae ve Cupressaceae'dir. Tespit edilen nişastalar 1 cm ye 2224 tane ile ilk sırayı alır. 1 cm ye 17.1 tane mantar sporu düşerken, 13.3 tane bitki tüyü ve dokusu düşmüştür. Bu durumda Isparta için alerjik olan polenler, Poaceae, Asteraceae ve Cupressaceae'dir. Diğer materyallerden de mantar sporlarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, allergic materials in houses dust of İsparta city center were investigated between March of 1996 year and April of 1997 year. Ten station were chosen for this study in İsparta. The dust collected by a wacuum cleaner from houses as the station were taken as samples and preparations were made according to the Wodehouse procedure. These preparations were investigated on the Olympus research microscope and allergic materials such as fungus spores, pollens, plant trichome and tissues, insect part, mites, animal hairs and starch grains in a 4 cm area were determined and were counted for each month. The number of allergic materials in 4 cm2 was adjusted to the number in 1 cm2 and were shown in tables and figures. The graphics were matched with the metorological factors at the time of this work carried out and the relationships between them tried to be determined. As a result; pollens belong to 44 taxons in the house dust of İsparta were found. Among total allergens, the pollens that their majority belong to Pinaceae, Poaceae, Cupressaceae, Asteraceae were found 277.5 grains in 1 cm2. Among all allergens starch grains were 2224, fungus spores were 17.1 and plant trichomes and tissues were 13.03 in 1 cm". In this conditions Allergically of the pollens, Poaceae, Asteraceae and Cupressaceae; of the other materials fungus spores can be important for İsparta.