Beyond a footrace: Ultramarathon as a liminoid performance
Koşu yarışının ötesinde: Bir liminoid performans olarak ultramaraton
- Tez No: 788246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE HİLAL TUZTAŞ HORZUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Spor, Anthropology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma sembolik ve yorumsamacı antropoloji ile performans çalışmaları perspektifinden ultramaratoncu olma deneyimini ve Türkiye'deki ultramaraton kültürünün kodlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ultramaraton koşmanın anlamı ve yaşamlarındaki öneminin yanı sıra, ultramaraton yarışlarının etnografik bir tanımı da sunulmuştur. Antropolojik saha çalışması Nisan 2018-Mart 2022 tarihleri arasında İznik Ultra Maratonu, Salomon Kapadokya Ultra-Trail ve Uludağ Premium Ultra Trail organizasyonlarında yüz yüze ve çevrimiçi görüşmeler ve katılımcı gözlemler yoluyla gerçekleştirilmiştir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Eskişehir illerinde yaşayan, 34-60 yaş aralığındaki 22 ultramaratoncu (13 erkek ve 9 kadın) ile toplamda 28 derinlemesine görüşme yapılmıştır. Sonuçlar, ultramaraton koşmanın amatör koşucular için bir boş zaman geçirme etkinliğinin ötesine geçtiğini göstermiştir. Ultramaraton koşmak onların kimliklerinin ayrılmaz bir unsuru ve bir yaşam tarzı seçimidir. Uzun mesafe koşuları, ultramaratonculara ev ve iş ortamlarına ek bir sosyal yaşam alanı daha sağlar. Bu alan onlara kalabalık şehir hayatından uzakta, doğanın içinde, bölünmeden düşünme ve tefekkür olanağı sunar. Ultramaraton koşmak sınırlarını zorlayabilecekleri ve gerçekten neler yapabileceklerini deneyimledikleri bir araca dönüşür. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak gelişmelerini ve nihayetinde neoliberal yapıya olan uyumlarının güçlenmesini sağlar. Çalışma bu bulguların yanı sıra ultramaraton yarışlarının dinamikleri ve ultramaraton topluluğunun kültürel normları, değerleri ve özelliklerine dair içgörüler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the experience of becoming an ultramarathoner and the codes of ultramarathon culture in Turkey through the lenses of symbolic and interpretive anthropology and performance studies. It identifies the meaning, value, and significance of ultramarathons for runners, and presents an ethnographic description of ultramarathon racing. The anthropological fieldwork was conducted from April 2018 to March 2022, employing in-person and online interviews, and participant observations at İznik Ultra Marathon, Salomon Cappadocia Ultra-Trail and Uludağ Premium Ultra Trail organisations. In total 28 in-depth interviews were conducted with 22 ultramarathoners (13 men and 9 women), ranging in age from 34 to 60 years old, from İstanbul, Ankara, İzmir, Adana and Eskişehir. The results have shown that running ultramarathons is far beyond a pass time activity for recreational runners. It is an integral element of their identity and a lifestyle choice for them. Ultrarunning is an additional social space in their lives outside of the home and work environments. It gives ultrarunners a breathing space away from crowded city life, providing them with uninterrupted space for thinking and contemplation in nature. It turns into a vehicle for pushing their limits and seeing what they are truly capable of. It allows them to thrive physically, mentally, and spiritually, ultimately reinforcing their adherence to the neoliberal structure. The present study also revealed insights into the dynamics of ultramarathon races and the cultural norms, values and characteristics of the ultramarathon community.