Hemşirelerde çalışma ortamı ile tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Bir üniversite hastanesi örneği
Evaluation of the relationship between working environment andnurses' burnout levels: An example of a university hospital
  1. Tez No: 788254
  2. Yazar: MELİKE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde çalışma ortamı ile tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmamız İstanbul'da bulunan Koç Üniversite Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerde gerçekleştirildi. Örneklemi, Temmuz-Eylül 2022 tarihleri arasında çalışan 240 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri, Hemşire Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri-Genel Formu (MTE-GF) ve Hemşirelik İş İndeksi- Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği (İİ-HÇODÖ) kullanılarak toplandı. Hemşirelerin yaş ortalaması 28,98 ± 4,38'dir. Hemşirelerin çoğunluğu kadın (%72.9), bekar (%58.3) ve lisans mezunudur (%86.3). Örneklemin %15.8'i dahili kliniklerde görev yapmakta olup %44.2'si 5-9 yıl arasında çalışmaktadır. Hemşirelerin yarısından fazlasının (%68.3) mesleklerinden memnun olduğu ve büyük çoğunluğunun (%95) kurumdan ayrılmayı düşünmediği görülmektedir. MTE- GF alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde Tükenme alt boyutu 14.56±4.29, Duyarsızlaşma alt boyutu 7.05±2.05, Yetkinlik alt boyutu 26.6±2.98 olarak bulundu. İİ-HÇODÖ toplam puan ortalaması 2.80±0.35'tir. Çalıştıkları birime, kurumdan ayrılma düşüncesine ve meslekten memnuniyete göre hemşirelerin MTE-GF Tükenme (p=.001; p=.015; p=.001), Duyarsızlaşma (p=.001; p=.001; p=.001) ve Yetkinlik (p=.003; p=.001; p=.001) alt boyutlarından aldıkları puanlar istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Çalışmada ayrıca, cinsiyete, meslekte geçen süreye, kurumdan ayrılma düşüncesine ve meslekten memnuniyete göre hemşirelerin İİ-HÇODÖ toplamından aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=.014; p=.020; p=.001). Sonuç olarak kurumda çalışan hemşirelerin düşük düzeyde tükenmişlik yaşadıkları ve olumlu çalışma ortamına sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to evaluate the relationship between working environment and nurses' burnout levels. This research was conducted with 240 nurses working at Koç University Hospital, İstanbul, between July 2021 and September 2022. Data were collected using the Nurse Information Form, Maslach Burnout Inventory–General Form (MBI–GF), and the Nursing Work Index- The Practice Environment Scale (NWI-PES). The mean age of the nurses was 28.98±4.38. Most of the nurses were female (72.9%), single (58.3%), and held bachelor's degrees (86.3%). Additionally, 15.8% of the sample worked in internal clinics, and 4.2% had worked between 5 and 9 years. More than half of the nurses (68.3%) were satisfied with their profession, and the majority (95%) had not considered leaving the institution. The mean scores of the MBI-GF sub-dimensions were as follows: Exhaustion 14.56±4.29, Depersonalization 7.05±2.05 and Competence 26.6±2.98. The overall average of the NWI-PES was 2.80±0.35. There was a statistically significant differences between the unit they work, the thought of leaving the institution and the satisfaction with the profession and the scores of the nurses in the MTE-GF Exhaustion (p=.001; p=.015; p=.001), Depersonalization (p=.001; p=.001; p=.001) and Competence (p=.003; p=.001; p=.001) sub- dimensions. A statistically significant difference was found between the NWI-PES total scores of the nurses and gender, time in the profession, thoughts of leaving the institution, and the satisfaction with the profession (p=.014; p=.020; p=.001; p=.001 respectively). The results showed that the nurses working in the institution had a low level of burnout and they had a positive working environment.