Madde kullanım bozukluğu hastalarında oksitosin ve nörosteroidlerle bağlanma ve duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment and emotion regulation with oxytocin and neurosteroids i̇n patients with substance use disorder
  1. Tez No: 788273
  2. Yazar: HACER AKBAŞ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BÜLENT YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda Metamfetamin Kullanım Bozukluğu (MeKB) olan kişilerde NAS ve oksitosin serum düzeyleri ile duygu düzenleme ve bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmaya, Yataklı Arındırma Merkezi'nde yatan MeKB tanısı alan 40 erkek hasta ve 41 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundaki bireyler, SCID-1 ve SCID-2 görüşmesi ile değerlendirilmiş ve sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği (DDGÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-2 (YİYE-2), Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği hasta ve sağlıklı gönüllülere, Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ) ve Bağımlılık Profil İndeksi sadece hasta grubuna uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubundan alınan kanda Allopregnanolon (ALLO), dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), testosteron, Estradiol (E2) ve oksitosin serum düzeyleri belirlenmiştir. BULGULAR: Hasta grubunda DDGÖ, YİYE-2 ve BPSÖ puanları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda MAÖ puanları ile DHEAS, E2, testosteron ve oksitosin düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Hasta grubunda, MAÖ' nin bağımlı değişken olarak alındığı regresyon modelinde; testosteron düzeyi anlamlılığını korumuştur. Kontrol grubunda DDGÖ puanları ile ALLO ve testosteron düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. DDGÖ puanlarının bağımlı değişken olarak alındığı yapılan regresyon analizinde hormon düzeyleri anlamlılığını kaybetmiştir. Kontrol grubunda BPSÖ öfke puanları ile DHEAS, ALLO, testosteron arasında anlamlı negatif korelasyon göstermiş olup, yapılan regresyon analizinde DHEAS anlamlılığını korumuştur. SONUÇ: Hasta grubu kontrol grubuna göre daha fazla duygu düzenleme güçlüğü ve güvensiz bağlanma göstermektedirler. Hasta grubunda DHEAS, E2, testosteron ve oksitosin düzeyleri artıkça aşerme puanları artmaktadır ve testosteron düzeyleri, diğer hormonlara göre ön plana çıkmıştır. Kontrol grubunda ALLO, testosteron düzeylerindeki artış duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif ilişki bulunmuştur. Kontrol grubunda DHEAS, ALLO, testosteron düzeyleri ile BPSÖ öfke puanları arasında negatif ilişki bulunmuş olup, bu hormonlardan DHEAS diğerlerinden daha önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVES: Our study aimed to investigate the relationship between emotion regulation and attachment with serum levels of NAS and oxytocin in individuals with Methamphetamine Use Disorder (MUD) and to examine the difference between healthy individuals. METHODS: In this study, 40 male patients diagnosed with MUD and 41 healthy individuals were included. Subjects were evaluated with SCID-1 and SCID-2 interviews, and a sociodemographic form was applied. Emotion Regulation Difficulties Scale (ERDS), Experiences in Close Relationships Inventory (ECR), Buss Perry Aggression Questionnaire (BPAQ), Beck Suicidal Ideation Scale tests applied to patients and healthy volunteers, Substance Craving Scale (SCS), and Addiction Profile Index tests applied only to the patients. Allopregnanolone (ALLO), dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), testosterone, 17 beta-estradiol (E2), and oxytocin levels were measured in the blood. RESULTS: ERDS, ECR, and BPAQ scores were significantly higher in the patient group (PG). A positive correlation was found between SCS scores and serum levels of DHEAS, E2, testosterone, and oxytocin for PG. Testosterone level remained significant in the regression analysis (RGA) for SCS. A negative correlation was found in the control group (CG) between ERDS scores and ALLO and testosterone levels. Hormone levels lost their significance in RGA for DERS scores. In CG, there was a significant negative correlation between BPAQ anger scores and DHEAS; ALLO, testosterone and DHEAS remained significant in RGA. CONCLUSION: PG showed greater emotion regulation difficulty and insecure attachment than CG. DHEAS, E2, testosterone, and oxytocin levels were increased same direction as craving scores in PG, and testosterone was found to be the significant hormone of these. While ALLO and testosterone levels were increased in KG, emotion regulation difficulties were decreased. We could not determine same relationship in PG. DHEAS, ALLO, and testosterone levels showed negative relation with anger scores in KG; DHEAS was more important than the others.