Medial kompartman artrozunda oxford faz 3 unikompartmantal diz protezi orta dönem sonuçlarımız
  1. Tez No: 788272
  2. Yazar: SERDAR KAMİL ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, obez hastalarda Oxford Faz 3 tek kompartmanlı diz artroplastisinin (UKA) orta dönem sonuçlarını protez sağkalımı, lateral kompartman artrozunun ilerlemesi ve fonksiyonel sonuçlar açısından değerlendirmektir. Yöntemler: Çalışmaya Ocak 2005 ile Aralık 2010 tarihleri arasında izole medial osteoartrit nedeniyle hareketli yataklı Oxford Faz 3 UKA ile tedavi edilen ve vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan 67 hasta dahil edildi. Ameliyat öncesi ve sonrası diz hareket açıklığı (EHA) ve diz skorları (Hospital for Special Surgery, HSS ve Oxford diz skorları) karşılaştırıldı. Ayrıca, protezler son takipte Oxford radyografik değerlendirme kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar Ortalama yaş 61 ve ortalama takip süresi 67.5 aydı. Protez dislokasyonu 3 hastada (%4.5) meydana geldi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the mid-term outcomes of Oxford Phase 3 unicom- partmental knee arthroplasty (UKA) in obese patients in terms of prosthesis survival, progression of lateral compartment arthrosis and functional outcomes. Methods: The study included 67 patients, with a body mass index over 30, treated with mobile bearing Oxford Phase 3 UKA for isolated medial osteoarthritis between January 2005 and December 2010. Preoperative and postoperative knee range of motion (ROM) and knee scores (Hospital for Special Surgery, HSS and Oxford knee scores) were compared. Additionally, prostheses were evaluated using Oxford radiographic evaluation criteria at the final follow-up. Results: Mean age was 61 years and mean follow-up was 67.5 months. Insert dislocation occurred in 3 patients (4.5%).