Ankara Şehir Hastanesi'nde çalışan 40 yaş ve üzeri doktorların kanser tarama ve periyodik sağlık muayenelerini yaptırma durumları
Cancer screening and periodic health examination situation of doctors aged 40 and over working in Ankara City Hospital
  1. Tez No: 788275
  2. Yazar: MERVE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Aile hekimleri, her yaştan hastaya tanı, tedavi ve rehabilitasyon, danışmanlık, sağlık eğitimi, koruyucu hekimlik ve periyodik sağlık muayenesi hizmeti verirler. Bu bağlamda aile hekimleri, kanserlerin asemptomatik olduğu dönemde tarama yaparlar ya da hastalarını ilgili branş hekimlerine yönlendirirler. Toplum ve hastalar için rol model olan hekimler, işinde karşılaştığı sıkıntılar, sağlık hizmetine ulaşmadaki zorlukları ve yoğun iş temposu nedeniyle kendi sağlığı ile ilgili işlemlerini (fizik muayene, tarama testi, tetkik vb) ertelemektedirler. Fakat hekimlerin kendileriyle ilgili tutum ve davranışları, hastalarını gerekli sağlık hizmetine yönlendirebilme başarısını etkilemektedir. Biz de bu çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi'nde çalışan 40 yaş ve üzeri hekimlerin kanser tarama ve periyodik sağlık muayenelerini ne oranda yaptırdıklarını tespit etmeyi amaçladık. Bu doğrultuda hekimlerin farkındalıklarını arttırmayı, önündeki engelleri tespit edip teşvik edici stratejiler geliştirmeyi ve doktorların tarama testi yaptırma ve önerme durumlarını değiştirmek amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi'nde görev yapan 40 yaş ve üzeri doktorlarüzerinde yapılmış gözlemsel, kesitsel bir anket çalışmasıdır. Anketimize katılmış olan 307 hekimin verileri IBM SPSS.23 (IBM Inc., Chicago, IL, ABD) programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya Ankara Şehir Hastanesi'nde çalışan 40 ve üzeri yaşta bulunan 307 kişi katıldı. Katılımcıların 267'si (%87) evli, 22'si (%7,1) bekar, 18'i (%5,9) dul idi. Katılımcıların en küçüğü 40, en büyüğü 67 yaşında olup, ortalama yaş 48,16±6,35'ti. Kadınların yaş ortalaması 47,46±5,72, erkeklerin yaş ortalaması ise 49,32±7,14'tü. Katılımcıların 110'unda (%35,8) kronik hastalık vardı. En sık gözlenen hastalık ise hipertansiyon ve hipotiroidizmdi. Çalışmaya katıldıktan sonra herhangi bir tarama testi veya muayenesi yaptırmak isteyen 231 kişi, yaptırmak istemeyen ise 75 kişi bulunmaktaydı. Katılımcıların çoğu vakitsizlik, aktif şikayetleri olmadığı ve bazı testlerin gereksiz olduğu sebebiyle tarama yaptırmayı düşünmediklerini bildirdiler. Sonuç: Kanser taramalarını ve periyodik sağlık muayenelerini yaptırmayı teşvik edici yöntemler geliştirilmelidir, bu bağlamda aile hekimlerine büyük sorumluluk düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Family physicians provide diagnosis, treatment and care, counselling, health education, preventive medicine and health examination services for all ages. In this context, family physicians perform screening or refer their patients to the relevant branch physicians during the period when cancers are common. Physicians, who are role models for society and patients, neglect observing their health (physical examination, screening test, examination etc.) However, physicians' negligence about their own health diminishes their success on directing their patients to the appropriate health services. In this study, we aimed to find the proportion the physicians aged 40 and over working in Ankara City Hospital have cancer screening and health examinations for themselves. In this perspective, it is aimed to assist physicians to improve their awareness, identify barriers preventing them from having screening tests and create incentives to accomplish that. Materials and Methods: It is an observational, cross-sectional survey study conducted on doctors aged 40 and over working in Ankara City Hospital. The data of 307 physicians who participated in our survey were evaluated by transferring them to the IBM SPSS.23 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) program. Results: 307 people aged 40 and over, working at Ankara City Hospital, participated in the research. Of the participants, 267 (87%) were married, 22 (7.1%) were single, and 18 (5.9%) were widowed. The youngest of the participants was 40, the oldest was 67 years old, and the mean age was 48.16±6.35 years. The mean age of women was 47.46±5.72, and the mean age of men was 49.32±7.14. 110 (35.8%) of the participants had chronic disease. The most common diseases were hypertension and hypothyroidism. There were 231 people who wanted to have any screening test or examination after participating in the study, and 75 people who did not want to have it. Most of the participants reported that they did not consider having a screening because they did not have any time, did not have active complaints, and think some tests were unnecessary. Conclusion: Methods to encourage cancer screening and periodic health examinations should be developed. In this context, family physicians have a great responsibility.