Adana Şehir Hastanesi'nde hasta memnuniyetine yönelik bir araştırma
A study on patient satisfaction in Adana City Hospital
  1. Tez No: 553407
  2. Yazar: EMRE SARCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİYE YAŞAR YENİMHALLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kamu özel işbirliği finansman modeli, son yıllarda sağlık alanındaki büyük ölçekli yatırım projelerinde yoğunlukla uygulanmaya başlamıştır. Hukuki, teknik ve finansman konuları ile karmaşık bir sözleşme yapısına sahip KÖİ finansman modeli, riskleri, etkileri ve sonuçları bakımından ilgi uyandıran bir alan haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de sağlık alanında uygulanan KÖİ finansman modeli çeşitli yönleriyle incelenmiş, kavramın tarihsel gelişimine ilişkin bilgiler paylaşılmış ve model tanımlanmaya çalışılmıştır. Ardından, sağlık alanında uygulanan projeler esas alınarak, modelin temel özellikleri ve modele taraflar incelenmiştir. Ayrıca Birleşik Krallık ve İtalya'da sağlık alanında uygulanan KÖİ finansman modelleri incelenerek Türkiye'deki model ile aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı; gelecek 25 yılın sağlık politikası üzerinde ciddi etkileri olacağı düşünülen KÖİ finansman modeli ile hayata geçirilen şehir hastanelerinden birisi olan Adana Şehir Hastanesi'ndeki hasta memnuniyetinin ölçülmesi ve hastaların demografik özellikleri ile hasta memnuniyet düzeyi arasında farklılık olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini Adana Şehir Hastanesi'nin yataklı servislerinde tedavi gören 1300 hasta oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi uygulanmış ve toplam 253 hastaya ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Ankette demografik özelliklere ilişkin tanımlayıcı sorular ve Derin ve Demirel (2013) tarafından geliştirilmiş, geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapılmış, Cronbach's Alpha değeri 0,875 olan hasta memnuniyet ölçeği yer almaktadır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 24.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Adana Şehir Hastanesi'nin yataklı servislerinde sağlık hizmeti alan hastalara yönelik gerçekleştirilen araştırma sonucunda hastaların genel memnuniyet düzeyinin tüm boyutlarda yüksek olduğu tespit edilmiştir (3,93±0,71). Araştırma sonuçlarına göre hastaların temizlik hizmetleri için puan ortalaması 4,23±0,76; idari ve destek hizmetleri personeli için puan ortalaması 4,18±0,74; yemek hizmetleri için puan ortalaması 4,15±0,78; güvenlik hizmetleri için puan ortalaması 4,00±0,89; fiziksel ve çevresel koşullar için puan ortalaması 4,00±0,73; geceleri ve hafta sonları hastane hizmeti için puan ortalaması 3,93±0,98; hemşire bakımı için puan ortalaması 3,93±1,05; acil servis hizmetleri için puan ortalaması 3,85±0,85; doktor bakımı için puan ortalaması 3,75±1,01; hastane sistemi ve örgütlenmesi için puan ortalaması 3,55±0,95'tir.
Özet (Çeviri)
The public private partnership financing model has been intensively implemented in large-scale investment projects in the field of health in recent years. The PPP financing model, which has a complicated contractual structure with legal, technical and financial issues, has become an area of interest in terms of its risks, impacts and results. In this study, the PPP financing model implemented in the health sector in Turkey examined various aspects, historical development of concepts and models identified were tried to be shared. Then, based on the projects implemented in the field of health, the basic features of the model and the parties to the model were examined. In addition, implemented the PPP financing model in health sector in United Kingdom and Italy, including models by examining the similarities and differences in Turkey were evaluated. The purpose of this research; measuring the patient satisfaction and to determine the differences between the demographic characteristics of the patients and patient satisfaction level in the Adana City Hospital, which is one of the city hospitals implemented the PPP financing model, which is thought to have serious effects on the health policy of the next 25 years. The population of the study consisted of 1300 patients who were treated in Adana City Hospital's inpatient services. Simple random sampling method was applied in the sample selection and a total of 253 patients were reached. The questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire includes descriptive questions about demographic characteristics and validity and reliability tests developed by Derin and Demirel (2013), and the patient satisfaction scale with Cronbach's Alpha value of 0.875. Data were analyzed by using SPSS 24.0 software. As a result of the research conducted for the patients receiving health services in Adana City Hospital's inpatient services, it was found that the overall satisfaction level of the patients was high in all dimensions (3.93 ± 0.71). According to the results of the study, the mean score of the patients for cleaning services was 4.23 ± 0.76; the mean score for the administrative and support services staff was 4.18 ± 0.74; the mean score for catering was 4.15 ± 0.78; the mean score for security services was 4.00 ± 0.89; the mean score for physical and environmental conditions was 4.00 ± 0.73; the mean score for hospital service at night and weekends was 3.93 ± 0.98; the mean score for nursing care was 3.93 ± 1.05; the mean score for emergency services was 3.85 ± 0.85; the mean score for doctor care is 3.75 ± 1.01; the mean score for hospital system and organization was 3.55 ± 0.95.