Ortodontistlerde, diş hekimlerinde ve meslekten olmayan kişilerde diş şekli ve overbite ile ilişkili gülüş estetiği algısının değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of tooth shape and overbite on the perception of smile esthetics in orthodontists, dentists and laypersons
- Tez No: 788294
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CENK DORUK
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; diş şekli ve overbite ile ilişkili gülüş estetiği algısının ortodontistler, diş hekimleri ve meslekten olmayan kişiler tarafından değerlendirilmesidir. Çalışmamızın anketlerinin oluşturulabilmesi için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Diş hekimliği Fakültesi'nde tedavi olmuş bir kadın ve bir erkek hasta model olarak seçildi. Değerlendirici grup olarak çalışmaya ortodontistler (n=32), diş hekimleri (n=33), meslekten olmayan kişiler (n=31) olmak üzere toplam 96 birey dahil edildi. Modellerden frontal cephe fotoğrafları ve 1/3 alt yüz fotoğrafları alındı ve dijital ortamda düzenlendi. Modellere ait fotoğraflar kare, ovoid ve açılı diş formu olmak üzere üç farklı diş formuna göre dijital ortamda düzenlendi. Her diş formu için 0 mm, 2 mm, 4 mm, 6 mm olacak şekilde dört farklı overbite derinliği ayarlandı. Bir erkek ve bir kadın bireyin gülümsemesinden toplamda 24 adet farklı gülüş tasarlandı ve değerlendiricilere çevrimiçi anket olarak sunuldu. Gönüllü katılımcılardan, her fotoğrafı estetik açıdan değerlendirerek görüşlerine en uygun puanı Visual Analogue Scale (VAS) üzerinde işaretlemeleri istendi. Elde edilen sonuçlar IBM SPSS Statistics 26.0 kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between individuals with different tooth shapes and different overbite depths and the perception of smile aesthetics in orthodontists, dentists and laypersons. In order to create the questionnaires of our study, a female and a male patient treated at Sivas Cumhuriyet University, Faculty of Dentistry were selected as models. Smiles were evaluated by 96 evaluators (32 orthodontists, 33 dentists and 31 laypeople) with different age groups, and gender. Frontal face photos and 1/3 lower face photos were taken from the models and edited in digital software. The photographs of the models were edited digitally according to three different tooth forms: square, ovoid and tapered tooth forms. Four different overbite depths were set as 0 mm, 2 mm, 4 mm, and 6 mm for each tooth form. A total of 24 different smiles were designed from the smiles of a male and a female individual and presented to the evaluators as an online questionnaire. Volunteer participants were asked to evaluate each photograph from an aesthetic point of view and mark the most appropriate score on the Visual Analogue Scale (VAS). Obtained results were analyzed using IBM SPSS Statistics 26.0.