Sağlık çalışanlarında COVID-19 aşılama sonrası yan etkilerin değerlendirilmesi: Hastane tabanlı kesitsel çalışma
Evaluation of side effects post-COVID-19 vaccination in healthcare professionals: Hospital-based sectional study
- Tez No: 788295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisinin kontrol altına alınmasında tam olarak etkili bir antiviral tedavi bulunamamış olması aşılamayı ön plana çıkartmıştır. Salgın kontrolünde aşılamanın önemini yüzyıllardır olduğu gibi bugün de görmekteyiz. Ankara Şehir Hastanesi sağlık çalışanlarının COVID-19 aşı tercihlerini ve aşı sonrası yan etkilerini araştırmayı amaçlıyoruz. Gereç ve yöntem: Bu tez çalışması 01.09.2022-26.12.2022 tarihleri arasında yürütülmüş olup veriler 12.09.2022-31.10.2022 arasında toplanmıştır. Araştırmanın evreninini Ankara Şehir Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmuştur. Evreni temsilen 405 sağlık çalışanı araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak oluşturulan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Online anket yoluyla katılımcıların sosyodemogafik ve mesleki veriler, sağlık geçmişleri ve COVID-19 aşıları ve yan etkileriyle ilgili 12 adet soru sorulmuştur. Analizlerde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde sayısal veriler ortalama, standart sapma, ortanca, çeyrekler arası dağılım, en küçük-en büyük değerler, kategorik veriler ise sayı ve yüzde olarak verilmiştir. Verilerin dağılımına histogram grafikleri ile bakılmıştır. Ayrıca bağımsız iki kategorik verinin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The lack of a fully effective antiviral treatment in controlling the COVID-19 pandemic has brought vaccination to the fore. We see the importance of vaccination in epidemic control today as it has been for centuries. We aim to investigate the COVID-19 vaccine preferences and post-vaccine side effects of Ankara City Hospital healthcare professionals. Materials and methods: This thesis study was carried out between 01.09.2022 and 26.12.2022 and the data were collected between 12.09.2022 and 31.10.2022. The population of the research consisted of health workers working in Ankara City Hospital. 405 healthcare workers representing the universe were included in the study. The data were collected by the researchers through the questionnaire form, which was created by using the literature . Through the online questionnaire, 12 questions were asked about the participants' sociodemographic and occupational data, health history, and COVID-19 vaccines and side effects. SPSS 23.0 package program was used in the analysis. In descriptive statistics, numerical data are given as mean, standard deviation, median, interquartile range, smallest-maximum values, and categorical data are given as numbers and percentages. The distribution of the data was examined with histogram graphs. In addition, the Chi-square test was used to compare two independent categorical data. P significance value was accepted as