Adana ilinde faaliyet gösteren alabalık işletmelerinin kaynak kullanım etkinliğinin analizi
Analysis of the resource use efficiency of trout farms operating in Adana
- Tez No: 788293
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Adana bölgesinde faaliyet göstermekte olan alabalık çiftliklerinin teknik etkinlik düzeyleri hesaplanmış ayrıca ekonomik, teknik ve donanımsal yapıları ortaya konulmuştur. Ayrıca alabalık üreticilerinin üretim kararlarını etkileyen faktörlerin neler oldukları da belirlenmiştir. Bu kapsamda bölgede aktif konumda olan 10 çiftlikte yüz yüze anket yöntemiyle gerekli veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilere Veri Zarflama Yöntemi uygulanarak bu çiftliklerin ortalama ve bireysel etkinlik katsayıları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işletmelerin ortalama etkinlik katsayısı 0,732 olarak hesaplanmış ve bu durum bize işletmelerin girdi kullanımlarını %26.8 azaltmaları durumunda aynı çıktıyı elde edebileceklerini göstermektedir. Ayrıca işletmelerin %50'si tam etkinlik düzeyiyle üretim yapmaktadır. Yine analiz yardımıyla fazla girdi kullanımı açısından yapılan değerlendirmelerde ise en yüksek fazla girdi kullanımı işçilik giderlerinde (%33), kimyasal kullanımında (%29,1) ve yem kullanımında (%23) olduğu hesaplanmıştır. Anket verilerine uygulanan tanımlayıcı istatistiklerle, alabalık işletme üreticilerinin temel özellikleri ve alabalık üretiminde etkili olan faktörlerin düzeyi tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları balıkçılık endüstrisi, alabalık üreticileri, politika yapıcılar ve araştırmacılar için önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the technical efficiency levels of the trout farms operating in Adana were calculated; in addition, their economic, technical and structural situations were revealed. In addition, the factors affecting the production decisions of trout producers were determined. In this context, required data were obtained by face-to-face survey method in 10 active trout farms in the region. By applying the Data Envelopment Analysis to the obtained data, the average and individual efficiency coefficients of these trout farms were calculated. According to the results obtained, the average efficiency coefficients of the trout farms are found as 0.732, signifies that farms can obtain the same output by reducing the inputs as 26.8%. In addition, 50% of the farms are working with full efficiency level. In the evaluations made in terms of excess input use, it was calculated that the highest excess use of inputs was in labour costs (33%), chemical use (29.1%) and feed usage (23%). With the descriptive statistics applied to the survey data, the basic characteristics of trout producers and the level of factors affecting trout production were determined. The results of the research will make significant contributions to the fishing industry, trout producers, policy makers and researchers.