Meme manyetik rezonans görüntüleme bulgularının kontrastlı spektral mamografi ile kıyaslanması
Comparison of breast magnetic resonance imaging and contrast enhanced spectral mammography
- Tez No: 788306
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞEBNEM ÖRGÜÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amacımız, meme lezyonlarının tanısında KSM'nin performansını MRG'nin performansı ile kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Merkezimize klinik olarak malignite şüphesi ile başvuran veya diğer görüntüleme yöntemleriyle malignite açısından kuşkulu bulgu saptanan toplam 116 hastaya KSM ve meme MRG tetkikleri yapıldı. KSM tetkiklerinin tamamı merkezimizde, MRG tetkiklerinin %56,89'u dış merkezde yapıldı. İki gözlemci tarafından KSM ve MRG bulguları ACR BI-RADS veri sözlüğüne göre tanımlandı. Malign lezyonların tamamının histopatolojik verisi mevcutken, benign lezonların %80,5'inin son tanısı tipik görüntüleme bulguları ve takiple konuldu. Malign ve malignite açısından yüksek riskli lezyonlar pozitif olarak kabul edilerek her iki görüntüleme yönteminin performansı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 125'i (%57,07) malign, 94'ü (%42,92) benign olmak üzere toplam 219 lezyon dahil edildi. KSM için duyarlılık %98,40, özgüllük %81,91; MRG için duyarlılık %100, özgüllük %75,33 bulundu. Lezyon boyutu değerlendirmede, histopatolojik boyut verisiyle, KSM ve MRG'de ölçülen lezyon boyutu arasında anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadı. İkincil odakların değerlendirilmesinde KSM ve MRG benzer performans sergiledi ve KSM'nin özgüllüğü daha yüksekti. KSM'de malign lezyonlarda benignlere kıyasla daha yüksek seviyede kontrastlanma izlendi. Yoğun meme kompozisyonuna sahip kadınların ve şüpheli kalsifikasyonların değerlendirilmesinde iki tetkik performansı arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Meme lezyonlarının görüntülenmesinde KSM ile MRG benzer performansa sahiptir ve birbirlerinin alternatifi olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to compare the findings of Breast Magnetic Resonance Imaging and Contrast Enhanced Spectral Mammography Material and Methods: A total of 116 patients admitted to our center with clinical suspicion of breast malignancy or who had suspicious findings on other imaging methods were included in this study. All CESM examinations were performed at our institution. 56.89% of all MRI examinations were performed at other centers. Imaging findings were characterized according to ACR BI-RADS by two observers. While histopathological results of all malignant lesions were available, the final diagnosis of 80.5% of benign lesions was determined by typical imaging findings and follow-up. Malignant and precursor lesions were accepted as positive finding and the performance of two imaging methods were evaluated. Results: This study included 219 lesions: 125/219 (57.07%) malignant and 94/219 (42.92%) benign. Sensitivity and specificity were 98.40% and 81.91%, respectively for CESM, and 100% and 75,33% for MRI. CESM showed no statistically significant difference with histopathology in the evaluation of lesion size which were consistent with MRI. CESM showed similar performance with the MRI in the evaluation of additional foci. Malignant lesions showed higher degree of enhancement compared to benign lesions on CESM. CESM demonstrated similar performance with the MRI in the evaluation of women who have dens breast and suspicious calcifications. Conclusion: CESM is alternative and have comparable diagnostic performance to MRI in the evaluation of breast lesions.