Irak'ta diş enfeksiyonu olan hastalarda metisiline dirençli Staphylococcus aureus'un (MRSA) belirlenmesi
Detection of methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) in a sample of iraqi patients with dental infection
  1. Tez No: 788307
  2. Yazar: AHMAD ABDULRIDHA SAEID AL-HAIDERY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARWA AL-SHUWAIKH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) son araştırmalarda ağız boşluğunda yüksek oranlarda taşıyıcılığa sahip olarak belirlenmiştir. Tedavi, ağızda MRSA oluşumuna yardımcı olabilecek, risk altındaki diş tedavisi başvuruları arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Staphylococcus'un, özellikle Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus'un (MRSA) ne kadar yaygın olduğunu ortaya çıkarmaktır. Aralık 2021 ile Nisan 2022 arasında Bağdat şehir hastanelerinin farklı bölümlerinde hasta ve hasta olmayan, farklı yaş gruplarından toplamda 100 örnek alınmıştır. Staphylococcus aureus izolatları kültür ve biyokimyasal testlere göre tanımlandı. Buna göre Staphylococcus aureus enfeksiyon yüzdesi erkeklerde 18 (%64,3), kadınlarda ise 10 (%35,7) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca bu izolatların antibiyotik (Penisilin, Siprofloksasin, Eritromisin, Gentamisin, Azitromisin, Kloramfenikol, levofloksasin, Ofloksasin, Sefepim, Tetrasiklin, Rifampisin ve Klaritromisin) duyarlılık profilleri de incelenmiştir. En yüksek direnç yüzdesi Penisilin, Azitromisin, Ofloksasin ve Tetrasiklin'de ortaya çıkmıştır. Duyarlılık yüzdesi Kloramfenikol ve Siprofloksasine karşı yüksek iken, Penisilin, Azitromisin, Ofloksasin ve Tetrasikline karşı düşük duyarlılık göstermiştir. VITEK 2 ve PCR ile saptanan 28 S. aureus'ta MecA ve MecC genleri incelendiğinde, MecA %57,1, MecC geni %35,7'dir. MecA ve MecC genleri tespiti, S. aureus'un antibiyotiğe karşı artan direncinin, öldürücülüğünün ve virülansının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Artan MRSA enfeksiyonu potansiyeli nedeniyle, ağız boşluğunda artan MRSA vakaları göz ardı edilmemesi gereken ciddi bir halk sağlığı sorunu iken metisiline dirençli Staphylococcus aureus suşlarının yayılması uluslararası bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) has been identified as having high rates of carriage in the oral cavity in recent studies. The treatment is widely used among at-risk dental referrals, which can aid in the formation of MRSA in the mouth. The purpose of this study is to reveal how common Staphylococcus is, especially Methicillin- Resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Between December 2021 and April 2022, a total of 100 samples were taken from different age groups, sick and non-patient, in different departments of Baghdad city hospitals. Staphylococcus aureus isolates were identified by culture and biochemical tests. Accordingly, the percentage of Staphylococcus aureus infection was found to be 18 (64.3%) in men and 10 (35.7%) in women. In addition, antibiotic (Penicillin, Ciprofloxacin, Erythromycin, Gentamicin, Azithromycin, Chloramphenicol, levofloxacin, Ofloxacin, Cefepime, Tetracycline, Rifampicin and Clarithromycin) susceptibility profiles of these isolates were also examined. The highest percentage of resistance occurred with Penicillin, Azithromycin, Ofloxacin and Tetracycline. While the percentage of sensitivity was high to Chloramphenicol and Ciprofloxacin, it showed low sensitivity to Penicillin, Azithromycin, Ofloxacin and Tetracycline. When MecA and MecC genes were examined in 28 S. aureus detected by VITEK 2 and PCR, MecA was 57.1% and MecC gene was 35.7%. Detection of MecA and MecC genes is accepted as an indicator of increased antibiotic resistance, lethality and virulence of S. aureus. Due to the increasing potential for MRSA infection, increasing cases of MRSA in the oral cavity is a serious public health problem that should not be ignored, while the spread of methicillin-resistant Staphylococcus aureus strains is an international problem.