Kıyı erişilebilirliğinin ölçülmesi: CBS ortamında yöntemsel denemeler
Measurement of coastal accessibility: Methodological trials GIS environment
  1. Tez No: 788313
  2. Yazar: HAZAL GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ ERTUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Erişilebilirlik kavramı yaşam kalitesini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Kentsel ve bölgesel ölçekte farklı amaç ve tekniklerle gerçekleştirilebilen erişebilirlik analizleri, özellikle ulaşım ve erişebilirlik alanında karşılaşılan problemleri tanımlamaya yardımcı olur, kullanıcılara ve karar vericilere karar destekleri sağlar, ulaşım planlamasında öncelikleri, aciliyetleri belirler. Erişilebilirlik ölçümü ve modellemesi pek çok alanda Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) desteği ile başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Erişebilirlik modellemesi ile ilgili yazın (literatür) incelendiğinde, farklı erişilebilirlik türlerini ölçmek için kullanılan çok sayıda çalışmanın olduğu görülmektedir. Kentsel veya bölgesel ölçekte, günlük kullanım için önem arz eden eğitim, sağlık, emniyet vb. noktasal donatı alanları erişilebilirliğini ölçen çok sayıda çalışma bulunmakla birlikte, günlük insan çekiminin fazla olduğu, insanların yoğun talep gösterdiği ve bölgesi için önemli turizm ve rekreasyon potansiyeli yaratan alanlardan olan göl kıyıları, nehir kıyıları, deniz kıyıları vb. gibi lineer donatı alanları erişilebilirliği üzerine çalışmaların son derece kısıtlı olduğu gözlenmektedir. Yazındaki bu boşluktan yola çıkarak yürütülen çalışmada lineer donatı alanları özelliği gösteren kıyı alanları erişilebilirliğinin karşılaştırmalı olarak CBS ortamında nasıl ölçülebileceği adına senaryo bazlı yöntemsel denemeler yapılması amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak büyük ölçekte Antalya ve Mersin kentleri, küçük ölçekte ise Kaş kenti seçilmiştir. Antalya ve Mersin Türkiye'de önemli kıyı turizmini ve kıyı kullanımını barındıran üst ölçekte iki komşu kenttir. Bununla beraber küçük ölçekli bir sahil kenti olmasının farkındalığıyla beraber, aynı yöntemsel denemelerin karşılaştırmaya dâhil olan iki büyük kente göre, daha küçük bir ölçekte nasıl sonuç verdiğini tartışmak amacı ile Kaş kenti de seçilmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen kentler için yapılan farklı erişilebilirlik analizlerinin sonuçları erişilebilirlik düzeyleri arasındaki farkları daha iyi anlamak için kıyaslanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçların lineer özellik gösteren donatı alanlarından olan kıyı alanları erişebilirliğinin nicel olarak ölçülebilmesi ve karşılaştırılabilir bir yapıya kavuşturulabilmesi adına ilgili yazına önemli bir katkı sağlayacağı ve gelecekte benzer çalışmalara altlık oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of accessibility is one of the important elements that determine the quality of life. Accessibility analyzes, which can be performed with different purposes and techniques at urban and regional scale, help to define the problems encountered especially in the field of transportation and accessibility, provide decision support to users and decision makers, and determine priorities and urgency in transportation planning. Accessibility measurement and modeling can be done successfully in many areas with the support of Geographic Information Systems (GIS). When the literature on accessibility modeling is examined, it is seen that there are many studies used to measure different types of accessibility. Although there are many studies measuring the accessibility of point type reinforcement areas such as education, health, safety, etc., it is observed that the studies on the accessibility of linear reinforcement areas, which are very important for daily use on an urban or regional scale, such as lake shores, river shores, sea shores, etc., are extremely limited. Based on this gap in the literature, it is aimed to conduct scenario-based methodological trials in order to measure how the accessibility of coastal areas, which are linear reinforcement areas, can be measured comparatively in the GIS environment. The cities of Antalya and Mersin on a large scale and Kaş on a small scale were chosen as the study area. Antalya and Mersin are two upper-scale neighboring cities that host important coastal tourism and coastal use in Turkey. However, with the awareness of being a small-scale coastal city, the city of Kaş was also chosen in order to discuss how the same methodological trials yielded results on a smaller scale. The results of different accessibility analyzes for the cities selected as the study area were compared to better understand the differences between accessibility levels. It is thought that the results obtained from the study will make an important contribution to the relevant literature in order to quantitatively measure the accessibility of coastal areas which are linear reinforcement areas, to provide a comparable structure, and to form a basis for similar studies in the future.