Covıd-19 takip merkezine başvuran hastaların solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory functions of patients applied to the covid-19 follow-up center
- Tez No: 788319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AYRALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: COVID-19 takip merkezine başvuran hastalar ile pandeminin başlangıcından bu yana COVID-19 öyküsü olmayan bireylerin solunum fonksiyonlarının karşılaştırılması ile birlikte COVID-19'un solunum fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 01.11.2022-01.05.2022 tarihleri arasında dahil edilme kriterlerine uyan COVID-19 Takip Merkezine başvuran 73 kişi ve Solunum Fonksiyon Testi birimine başvuran 80 kişi kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Her iki grubun da solunum fonksiyon testleri incelenmiştir. Hasta grubun dispne şiddeti Modifiye Borg skorlaması ile değerlendirilmiştir. Elektronik tıbbi kayıtları üzerinden ve teletıp yöntemiyle sosyodemografik ve tıbbi bilgilerine ulaşılmıştır. Bulgular: COVID-19 Takip Merkezine başvuran hastaların ve Solunum Fonksiyon Testi birimine başvuran kontrol grubunun FVC%, FEV1%, FEV1/FVC% değerleri karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0,49, p=0,26, p=0,06).
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the effect of COVID-19 on respiratory functions with the comparison of respiratory functions of patients who applied to the COVID-19 follow- up center and individuals without a history of COVID-19 since the beginning of the pandemic. Materials and metods: Between 01.11.2022 and 01.05.2022, 73 people who applied to the COVID-19 follow-up center and 80 people who applied to the Pulmonary Function Test unit were included as the control group. Pulmonary Function Tests were examined in both groups. The severity of dyspnea in the patient group was measured with Modified Borg scoring. Sociodemographic and medical information was obtained trough electronic medical records and telemedicine method. Results: When the FVC%, FEV1%, FEV1/FVC% values of the patients admitted to the COVID-19 Follow-up Center and the control group applied to the Pulmonary Function Test unit were compared, no statistically significant difference was found between the two groups (respectively p=0.49, p=0.26, p=0,06).