Saanen ırkı keçilerde pou1f1 geni polimorfizmi ve verim özellikleri ile ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of pou1f1 gene polymorphism and its association with production traits in saanen goats
- Tez No: 436572
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEHEN BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Saanen ırkı keçilerde POU1F1 geni polimorfizmi ve genotipler ile süt verimi ve bileşenleri, doğumda oğlak sayısı, oğlak doğum ağırlığı ve sütten kesim ağırlığı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. İki farklı sürüden (Bornova ve Manisa) toplam 108 baş keçi, materyal olarak kullanılmıştır. POU1F1 geni altıncı ekzon ve 3' flanking bölgesindeki polimorfizm, PstI ve AluI restriksiyon enzimleri ile PCR-RFLP ve DNA dizi analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. POU1F1 geni, AluI ve PstI lokuslarında 2 allel, 3 genotip belirlenmiştir. TT, TC ve CC genotip frekansları PstI lokusunda sırasıyla %64.8, %31.5 ve %3.7, AluI lokusunda ise %54.6, %31.5 ve %13.9 olarak saptanmıştır. Bornova ve Manisa sürülerinde her iki lokusta T allel frekansı (AluI için sırasıyla 0.56 ve 0.88, PstI için sırasıyla 0.80 ve 0.81) yüksek olarak gözlenmiştir. POU1F1/AluI ve POU1F1/PstI lokusları bakımından sürüler Hardy-Weinberg dengesinde bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine POU1F1 gene polymorphism and relations between genotypes and milk yield and its components, litter size, birth weight and weaning weight. A total of 108 goats from two different herds (Bornova and Manisa) were used as animal material. The polymorphism at sixth exon and 3 'flanking region of POU1F1 gene was determined using PCR-RFLP with PstI, AluI restriction enzymes and DNA sequencing methods. Two alleles and three genotypes were identified at AluI and PstI loci of POU1F1 gene. TT, TC and CC genotypes frequencies were 64.8%, 31.5% and 3.7% at Pst locus, 54.6%, 31.5% and 13.9% at AluI locus, respectively. T allele frequency (0.56 and 0.88 for AluI locus, 0.80 and 0.81 for PstI locus, respectively) was high in both loci at Bornova and Manisa herds. In terms of POU1F1/AluI and POU1F1/PstI loci, herds were found in Hardy-Weinberg equilibrium (P>0.05). In POU1F1/AluI locus, a significant relation was found between genotypes and lactation milk yield and litter size.